19.8 C
Скопје
02:20 - 16 јули, 2024

Ја перете шарената облека на 30 или на 40 степени? Тоа е голема грешка

Многумина од нас шарената облека ја перат на пониска температура, сметајќи дека високата температура не е потребна бидејќи таа гардероба ја носиме само неколкупати, па сакаме да избегнеме упропастување на материјалот со често перење на висока температура.

Микробиолозите велат дека тоа е погрешно. Според нив, посебно е опасна температурата од 30 степени, бидејќи многу бактерии, вклучувајќи ја и Ешерихија коли, можат да преживеат на таа температура.

Температурата од 40 степени е граница што се однесува до убивање на бактериите, па микробиолозите велат дека ако сакате да бидете сосема сигурни, секогаш бирајте температура од најмалку 60 степени.

Секако и понатаму важи правилото долната облека, пешкирите, постелината и кујнските крпи да се перат на најмалку 90 степени.

Слични објави

(Фото) Џенифер Анистон и Рис Витерспун критикувани за „брчките и порите“: Демек без шминка, а фотошопирани

еспресо

(Фото) Секси и на 52 години: Нина Бадриќ го покажа згодното тело на Миконос

Еспресо

Колку заработува Јована Јеремиќ за еден час: Повеќе од просечна македонска плата

еспресо

(Фото) Дарко Лазиќ јаде палачинки и не дише! Неговата сопруга го снимила и го осудила за тоа што го направил

Еспресо

Дојде дури од Москва да го крсти внукот на Цеца Ражнатовиќ: Владика, епископ и кум од Кипар

еспресо

(Видео) Ален Исламовиќ во инвалидска количка: Но и тоа не го спречува да настапи на сцена

еспресо
Се вчитува....