Ја перете шарената облека на 30 или на 40 степени? Тоа е голема грешка

Многумина од нас шарената облека ја перат на пониска температура, сметајќи дека високата температура не е потребна бидејќи таа гардероба ја носиме само неколкупати, па сакаме да избегнеме упропастување на материјалот со често перење на висока температура.

Микробиолозите велат дека тоа е погрешно. Според нив, посебно е опасна температурата од 30 степени, бидејќи многу бактерии, вклучувајќи ја и Ешерихија коли, можат да преживеат на таа температура.

Температурата од 40 степени е граница што се однесува до убивање на бактериите, па микробиолозите велат дека ако сакате да бидете сосема сигурни, секогаш бирајте температура од најмалку 60 степени.

Секако и понатаму важи правилото долната облека, пешкирите, постелината и кујнските крпи да се перат на најмалку 90 степени.

Слични објави

Дотерајте си ги и затоплете ги миленичињата

Слободен Печат

Трик кој ќе ја спаси вашата пегла од загорените наслаги (ВИДЕО)

Igor

Цеца во мини фустан со длабоко деколте: Фолк ѕвездата во никогаш попровокативно издание (ФОТО)

Слободен печат

Дојде крајот на Windows7, а еве што треба да направите!

Слободен Печат

Жена на годината: Прекрасниот говор на Зендаја кој ги воодушеви сите (ВИДЕО)

Слободен Печат

Весна Змијанац фатена во издание во какво досега не сте ја виделе (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

2 × 4 =

Слични објави

Толку е згодна што сите се вртеа по неа : Кендал Џенер во бикини од 150 евра (ФОТО)

Слободен печат

Ова е најслушаната песна во последните 10 години! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Скоро никогаш не ја покажува во јавност: Ова е сопругата на Ѓоко Танески (ФОТО)

Слободен печат

Членовите на семејството Кардашијан си ги заменија улогите! (ФОТО)

Слободен Печат

Ова не е само обично смути – Зошто светот полуде по појадокот во чаша?!

Еспресо

Израдувајте ги дечињата со овие колаченца

jasmina.kantardzieva