ЗДРАВКО ЧОЛИЌ: Уметничкото име за кое никогаш не зборувал

Тешко е да се поверува дека по толку години успешна кариера постои нешто што фановите не го знаат за популарниот пејач Здрако Чолиќ, но сега се појави детаљ кој им бил познат само на малкумина.

Имено, Чола во далечната 1974 година склопил договор со компанијата „Warner Bros. Records” и снимил неколку синглови за германското говорно подрачје, а она што е особено интересно е дека за тие потреби го користел уметничкото име Дравко.

За тоа сведочи и омотот од неговиот албум „Madre Mia (Meine Mutter)” кој имал три песни, „Madre Mia”, „Rock’n Roll Himmel” и „Alles was Ich Hab”.

Но, тоа секако не е се кога станува збор за неговата странска кариера со оглед на фактот дека во 1987 година издал сингл на англиски јазик „Light Me – I’m Not a Robot Man”, кога, исто така, го користел името Дравко.

принтскрин

Слични објави

„Ве молам, простете ми“: Што се крие зад мистериозната порака на Ријана?

Igor

Погледнете колку пари треба да платите ако сакате на свадба да ви пее Мадона, Кристина Агилера, Ед Ширан и други (ВИДЕО)

Igor

Повторно воодушеви: Ирина Шајк во костим за капење изгледа феноменално (ФОТО)

Igor

4 хороскопски знаци кои е невозможно да бидат припитомени

Igor

Розга откри какви мажи сака: Оваа категорија на мажи ми е омилена!

Igor

ЕМИЛИ РАТАЈКОВСКИ ги возбуди своите фанови (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

Осумнаесет − 5 =

Слични објави

Причина повеќе да навивате за Манчестер јунајтед (ФОТО)

Igor

Џеј Ло со емотивна фотографија им го честиташе роденденот на своите близнаци (ФОТО)

Еспресо

Меган Маркл ги воодушеви сите со својот опуштен изглед: Повторно им пркоси на кралските правила (ВИДЕО)

Igor

МРАЧНАТА СТРАНА на секој хороскопски знак

Igor

Перфектно деловно издание на кралицата Летиција: Стајлинг и удобни чевли за кои ќе се зборува (ФОТО)

Igor

И кажа дека не ја сака! Ова е момчето кое и го скрши срцето на Кортни Кардашијан! (ВИДЕО)

Igor