Посен колач со јаболка и ореви

Во време на велигденските пости, кога имате желба за нешто благо, овој колач е како создаден за вас.

Потребни состојки:

210 мл топла вода

110 гр кафеав шеќер

180 гр интегрално брашно

Четири изрендани јаболка

200 гр сецкани ореви

100 гр суво грозје

2 полни лажици овесни снегулки

Една кесичка прашок за пециво

Една лажичка сода бикарбона

Рендана кора од еден портокал

За сируп:

200 гр кафеав шеќер

200 мл вода

Една кесичка ванилин шеќер

Зачини (кардамом, кандирани овошја, цимет, ѓумбир…)

Подготовка:

Во сад за мешање ставете ја топлата вода и додадете го шеќерот, па мешајте додека да се стопи. Потоа додадете ги состојките по следниот редослед: рендани јаболка, брашно, овесни снегулки, прашок за пециво, сода бикарбона, суво грозје, сецкани ореви и кората од портокал. Измешајте и оставете ја смесата да отстои 15 минути.

Во калап за печење (28х20см) најпрво ставете хартија за печење, па посипете сецкани ореви. Сипете го тестото врз нив. Печете во загреана рерна на 200 степени Целзиусови околу 15 минути, а потоа намалете на 180 степени и печете уште 20 минути.

Испечениот колач треба да се излади во тепсијата. Потоа извадете го од тепсијата и вратете го со оревите нагоре. Исечете го на парчиња.

Настрана измешајте ги водата, шеќерот, ванилата и зачините. Направете шербет. Изладениот колач прелијте го со топлиот шербет. Послужете го изладен.

Слични објави

Трагедија и го одбележа животот, а една средба во банка и го промени: Необична и тажна приказна за една од најубавите жени во светот

Слободен печат

Кој хороскопски знак најмногу ви одговара за да започнете совршена врска?

Igor

Дневен хороскоп за 25 септември 2019: Раковите ќе го добијат тоа што го сакаат

Igor

Розга откри какви мажи сака: Оваа категорија на мажи ми е омилена!

Igor

Дневен хороскоп за 22 септември: Динамичен ден за Девиците, романса за Стрелците

Igor

Мадона повторно провоцира: Музичката ѕвезда во проѕирна долна облека! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

пет × четири =

Слични објави

СРБИЈА ВО ШОК: Која е главната проститутка на српската естрада?

Igor

Гола и сексипилна: Џеј Ло на „безобразен“ начин го најави својот нов сингл (ФОТО+ВИДЕО)

Igor

Деми Ловато за предозирањето: Живеев во лага дека сум среќна (ВИДЕО)

Еспресо

„Ти имаш 46 години?“ – Кејт Бекинсејл со фотка во бикини ги изненади сите! (ФОТО)

Еспресо

Емотивна порака на Миа Костова: Запознав човек што го сакам повеќе од себе

Igor

Ким стана познатата адвокатка од Харвард! (ФОТО)

Igor
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian