12.8 C
Скопје
04:18 - 28 септември, 2023

Почина легендарната актерка Дорис Деј

Дорис Деј, познатата холивудска ѕвезда, почина на 97-годишна возраст.

Актерката починала во својот дом во Кармел Волеи во Калифорнија од компликација настаната поради воспаление на белите дробови, опкружена со најблиските пријатели.

Како што соопшти Фoндацијата, Дорис Деј била во одлична психофизичка состојба за своите години, додека неодамна не добила сериозно воспаление на белите дробови.

profimedia

Актерката и пејачка играше во речиси 40 филмови и важеше за една од најголемите ѕвезди на 60-тите години.

Музичката кариера ја започна во 1939 како членка на голем бенд, а нејзината популарност започна да расте со првиот хит сингл „ Sentimental Journey“ од 1945 година. Откако го напушти бендот на Лес Браун, Деј започна соло кариера.

profimedia

Во периодот меѓу 1947 и 1967 година колку што траел договорот, снимила повеќе од 650 песни за оваа дискографска куќа и со тоа станала една од најпопуларните пејачки на 20-тиот век.

Во 1948 година ја доби првата филмска улога во музичката комедија „Романса на отворено море“. Настапи во вкупно 39 филмови во текот на својата кариера. Беше номинирана за наградата Оскар за улогата во филмот „Шепотење на перница“ од 1959 година и добитничка е на Наградата Сесил Б. Демил за животно дело.

Слични објави

(Фото) Џулија Робертс жената која освојува со насмевка се појави на ревија на Гучи во Милано

еспресо

Тајчи откри дека била жртва на сексуална злоупотреба: „Мислев дека тајната ќе ја однесам во гроб“

Еспресо

(Видео) Елена Велевска облече преубава венчаница, кој е младоженецот?

еспресо

Стресен е животот во Белата куќа, кучето на Бајден повторно искасало агент на тајната служба

еспресо

(Фото) Ана Ивановиќ влегува во славното друштво на тенисот, кариерата ја заврши пред седум години

еспресо

Филм за турнејата на Тејлор Свифт набргу ќе пристигне во кината во 100 земји

Еспресо
Се вчитува....