Овие ДВЕ НАМИРНИЦИ предизвикуваат поспаност по оброкот

Колку пати ви се случило по ручекот да се почувствувате уморно и поспано, до степен што ви паѓа главата од замор?

Добро е да знаете и дека одредени намирници многу влијаат врз вашата поспаност и дека некогаш причината за вашата летаргија се должи на она што сте го изеле.

Еве кои се двете намирници кои најмногу предизвикуваат поспаност:

Помфрит

Пржените компири ги обожаваме поради нивниот вкус, но тоа се јаглехидрати испржени со масти, кои нагло го зголемуваат шеќерот во крвта, но и нагло го „буткаат“.

Кравјо млеко

Кравјото млеко содржи протеини и масти кои за некои луѓе се тешко сварливи. Иако се работи за здрава намирница, особено ако се јаде во вид на јогурт или кисело млеко, варењето на производите од кравјо млеко предизвикува остатокот од телото да функционира на „половина батерија“.

БОНУС ВИДЕО:

Слични објави

ПРЕСЛАТКА ЧЕСТИТКА: Меган Маркл му честиташе на Хари со досега НЕВИДЕНА фотографија од Арчи

Igor

Алек и Хиларија Болдвин уште еднаш докажаа дека трагедиите не им можат ништо!

Еспресо

Дали сте доволно храбри за овој тренд? Мажите сигурно ќе бидат воодушевени (ФОТО)

Igor

Идеја за вечера: Шпагети од рерна

Igor

Мадона го даде своето мислење за обвинувањата против Мајкл Џексон: Им ги затвори устите на критичарите!

Igor

Станија провоцира со жешкиот задник (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

19 − 13 =

Слични објави

Хаос на Инстаграм поради старите фотографии од венчавката на Одри Хепберн (ФОТО)

Еспресо

Кајмакоски во Будва: Уловен со ЕДНА ПОЗНАТА СРПСКА ПЕЈАЧКА (ФОТО)

Igor

Ќе ви се допадне: „Јано мори“ во преработка на „Ај Кју“ звучи интересно (ВИДЕО)

Igor

Зошто некој не ѝ каже да не си го прави ова: Твитер „гори“ поради гостувањето на Ана Николиќ! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Зарем е можно вака да изгледа: Први фотки на Камерон Дијаз по породувањето (ФОТО)

Васко Спасоски

Центарот за Социјални работи поднесе кривична пријава против Северина!

Васко Спасоски