ГОТОВА ЗА 15 МИНУТИ: Вака се подготвува оригинална италијанска карбонара

Карбонарата приготвена по оригинален рецепт има кремаста структура и незаборавен вкус. Најважно од сè, подготовката не одзема многу време.

Потребни состојки се:

500 гр шпагети
200 гр месната сланина
2 јајца + една жолчка
Сол и бибер
Рендан пармезан

Подготовка:

Во зовриена вода ставете 10 гр сол и сипете ги шпагетите да се сварат.

Настрана на масло пропржете ја сецканата сланина. Во друг сад изматете ги јајцата и додадете ги пармезанот и зачините.

Откако парчињата сланина ќе заруменат, претурете ги шпагетите во тавата и мешајте. Врз топлите шпагети додадете ја смесата со јајца и мешајте. Важно е јајцата да останат сочни и меки. Сервирајте со пармезан.

Слични објави

Девојки, лоша вест: Се ожени актерот Милош Биковиќ!

Васко Спасоски

Атрактивната пејачка во танга на сцена! (ФОТО)

Igor

Тамара Тодевска позира со оружје во рака, а друштво и прави помлад колега -рапер! (ФОТО)

Васко Спасоски

Кога немате идеја што да јадете: 7 здрави оброци за на работното место!

Igor

ФОТО | Не и било лесно на пејачката Катарина: Ме нападна пијан и дрогиран човек, кога го одбив ми удри шлаканица!

Васко Спасоски

Северина ја отвори душата: „Сè уште бирам луѓе по душа, не по професија, по статус или по пари…“

Еспресо

Остави Коментар

седумнаесет − седум =

Слични објави

МИЛА ЈОВОВИЌ прозборе за спонтаниот абортус: Сè уште имам ноќни мори

Igor

Се огласи пејачката Тања Савиќ по видеото на кое нејзиниот сопруг се бакнува со друга жена! (ФОТО)

Васко Спасоски

Дневен хороскоп за 25 март 2019, понеделник

Igor

Јадете ротквици за подобро здравје

Igor

Синот на Бекамови и Никола Пелц ќе мора да потпишат предбрачен договор

Васко Спасоски

Елен Деџенерис обвинета дека пред да стане позната малтретирала 11-годишно дете, го навредувала и го понижувала

Еспресо