3 најдобри трикови со кои ќе го спасите мебелот со гребнатини

Гребнатините можат да ја уништат естетиката на секое парче мебел во домот. Но, тоа не значи дека треба да се збогувате со сите дрвени површини како вашите омилени столици, ормани, комоди или трпезариски маси, бидејќи решението за нив се крие во овие едноставни и евтини трикови во вашата кујна.

1. Емулзија од маслиново масло и оцет. Помешајте 125 милилитри маслиново масло во 125 милилитри алкохолен оцет. Во добиената смеса натопете една памучна крпа, исцедете и добро истријте ја дрвената површина.

2. Тоник од црн чај. Во 125 милилитри врела вода ставете една до две вреќички црн чај. Оставете да делува 5 минути и потоа извадете ги вреќичките. Натопете памучна крпа и премачкајте ги изгребаните дрвени површини, а потоа избришете со сува крпа.

3. Паста од инстант кафе. Во шолја ставете една кафена лажичка инстант кафе и додајте онолку врела вода колку што е потребно за да се направи густа паста. Натопете една крпа во смесата и со неа истријте ги гребнатините. Потоа, избришете со сува крпа.

Слични објави

Летен адут: 8 начини да носите сламен шешир во секоја прилика

Igor

Престанете да ги правите овие ГРЕШКИ и СЕКОГАШ ќе имате совршени нокти (ФОТО)

Igor

Ова е најбараната ташна на светот, чини 525 долари и во моментов ја чекаат 120.000 луѓе!

Igor

asdasda

Igor

НАЈДОБРИОТ РЕЦЕПТ за сос за сите видови месо и риба

Igor

Брза и лесна капучино кекс торта (РЕЦЕПТ)

Igor

Остави Коментар

шест − два =

Слични објави

Појадок за слабеење: Намирница со која се губат двојно повеќе килограми

Igor

Долг фустан и чизми: Џеј Ло ќе ви покаже како се носи најженствената комбинација (ФОТО)

Слободен печат

Најубавата Југословенка и денес е ЖЕНА ИПОЛ – Поради голите фотки не успеа да биде Мис на светот! (ФОТО)

Igor

Останете сингл се додека не најдете партнер кој ќе ги прави овие 8 работи за вас!

Igor

Морската сол содржи дури 80 состојки позитивни за здравјето

Igor

Јадете секој ден по една лажица сусам! Еве зошто…

Igor