Слатки кифлички со џем од сливи (РЕЦЕПТ)

Ова е стар рецепт кој потсетува на детство, а на вкусот не можат да му одолеат ниту децата, ниту возрасните.

Состојки:

600 гр бело брашно
300 мл масло
100 мл бело вино
Прашок за пециво
100 мл минерална вода
1 литар јогурт
Сол
Џем од сливи

Подготовка:

Од сите состојки освен џемот, замесете тесто. Оставете го да отстои околу еден час, па рассукајте го и сечете триаголни форми од него. Ставете џем и обликувајте кроасани.

Печете во подмачкана тепсија на 180 степени Целзиусови околу 20 минути. Извадете ги од рерна и покријте ги со крпа. Послужете ги изладени.

Слични објави

Дами, вака треба да изгледате: Амал Клуни воодушеви со модниот избор (ФОТО)

Igor

Девојки, ова е за вас: Еве како да се облекувате есенва (ФОТО)

Igor

На овие четири места сте безбедни од коронавирус

Еспресо

Руска инфлуенсерка ќе се венча со својот посвоен син: Го запознала кога имал 7 години!

Слободен печат

Водич за карантин: Совети од експертите за справување со самоизолацијата

Еспресо

Еве идеја за сите претседатели на куќен совет: Како обична чепкалка за заби може да ве заштити од коронавирусот? (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

два × пет =

Слични објави

Стереотипи за жените во кои треба да престанете да верувате!

Слободен Печат

Триковите на Мерилин Монро за изгледот на нејзината „свилена“ кожа!

Igor

Десет необични факти за најголемата држава во светот!

Еспресо

Манекенката Криси Тиген призна дека жали поради пластичните операции!

Еспресо

Маска од краставица: Кажете им збогум на брчките

Igor

Се окози коза со „човечко“ лице, сега ја обожаваат како Бог (ВИДЕО)

Еспресо
MacedonianAlbanianBulgarian