Бела чорба на МАКЕДОНСКИ начин

Состојки:
500 гр телешко месо
1 главица црвен кромид
3 лажици масло
2 моркови
2 компири
бибер во зрно
3 ловорови листа
2 лажици брашно
црвен пипер
2 жолчки
1 шолја кисела павлака
свеж магдонос
сок од лимон
сол

Подготовка
Во подлабоко тенџере се става маслото и на него се динста сецканиот кромид. Се додава месото исечено на коцки и се остава да се вари.
Се додаваат 2 литри вода, бибер во зрно, ловоров лист, сецканиот морков, компирите и солта.
Се намалува температурата и тенџерето се покрива со капак и се остава да се вари додека зеленчукот и месото не омекнат.
Во посебен сад измешајте го брашното, црвениот пипер и малку вода за да нема грутки, па тоа додајте го во чорбата.
Продолжете со готвењето додека не зоврие чорбата.
Измешајте ги жолчките и киселата павлака, тргнете ја чорбата од ринглата и полека додавајте ја смесата од жолчките и павлаката постојано мешајќи со вилушката.

Слични објави

Имала коса до под што ја миела со коњак и лице без флеки на кое ставала крема од полжави: Како царицата Сиси ја чувала својата убавина?

Еспресо

5-минутни вежби за совршено обликуван задник (ВИДЕО)

Igor

Што можете да направите од една обична картонска кутија – 59 неверојатно креативни идеи! (ВИДЕО)

Еспресо

Дајте им предност на билките: Босилек, рузмарин и магдонос, зачини што го штитат здравјето

Еспресо

Блуза која ќе го одбележи крајот на летото и почетокот на есента: Хит модел кој одговара на се (ФОТО)

Igor

Избришавте важен документ? Не е крај, постои начин да го вратите

Еспресо

Остави Коментар

пет + 9 =

Слични објави

Време е за зимница: Направете мар­ма­лад од МОДРИ СЛИВИ

Igor

Во брак се 64 години и имаат преку 100 внуци, а ги памтат родендените на сите! (ФОТО)

Еспресо

Ви останале вишок сварени тестенини? Еве како да ги искористите…(ВИДЕО)

Igor

Што предвидува Нострадамус за 2020 година: Монархот „кој најдолго владее ќе умре“

Слободен печат

Полнети пиперки со сирење

Igor

Познатата новинарка критикувана поради постапката кон нејзината ќерка!

Еспресо
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian