Американски палачинки за вашиот викенд-десерт (РЕЦЕПТ)

Ако го следите рецептот, овие палачинки ќе ви излезат меки, вкусни и нема шанси да згрешите.

Потребни состојки:

3 јајца
250 гр брашно
150 мл јогурт
250 мл млеко
2 лажички шеќер
Лажичка сол
2 лажички прашок за пециво
2 лажички растопен путер

Подготовка:

Изматете ги сите состојки додека да добиете изедначена мазна смеса. Загрејте го тефлонското тавче, сосема малку подмачкајте го со стопен путер и ставајте од смесата. Правете палачинки со дијаметар од околу 6-7 см.

Послужете ги со благ фил по желба – џем, чоколаден крем, шлаг, мед…

Слични објави

Ова се најчестите причини зошто жените се одљубуваат!

Еспресо

Внимавајте на кое место ќе одлучите да се тетовирате: Што кажува положбата на вашата тетоважа за вашата личност 

Еспресо

Штрудла со ванила и готови кори (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Igor

5 интересни приказни што не сме ги слушнале на часовите по историја: Цезар го киднапирале пирати, а тој ги довел до лудило

Еспресо

Нумерологијата открива дали вашето име ви носи пари!

Еспресо

Џентлменско правило од 1991 година: Еве колку жената треба да биде помлада од мажот за врската да биде совршена

Еспресо

Остави Коментар

17 − тринаесет =

Слични објави

Доживотен тренд: Ова парче облека секогаш е во тренд, а пристапно е за секого (ФОТО)

Igor

Продолжете си го животниот век: Мед и вода, комбинација која спасува живот

Еспресо

Брзо и лесно отстранете ги непријатните мириси од фрижидерот

Еспресо

Почнала да го дои бебето во зоолошка, но не го очекуваше она што се случи (ВИДЕО)

Еспресо

Девојче среде натпревар дозна дека мајка и за која пееше починала (ВИДЕО)

Еспресо

Идеална фризура за летните денови: Репче на поинаков начин (ФОТО)

Igor