ВНИМАВАЈТЕ СО БОИТЕ ЗА ЈАЈЦА: Ако ги видите овие ознаки на нив, не ги купувајте, опасни се!

Боите за јајца често содржат опасни и штетни материи, па секогаш подобар избор е да се обидете јајцата да ги обоите со природни бои. Кога јајцата се обоени на природен начин, нема потреба да се грижите какви материи навлегуваат во лушпата на јацето. Од друга страна, навлегувањето на синтетичките бои е друга приказна, бидејќи тие често содржат опасни и нездрави материи.

Ова е список на опасни материи кои, доколку ги видите на декларацијата, подобро таа боја да не ја купувате:

E102 – Тартразин – Синтетичка жолта боја, забранета во Норвешка. Предизвикува алергија, гушење, осип, хиперактивност кај децата.

E104 – Квинолин – Синтетичка жолта боја која предизвикува осип и хиперактивност. Не се користи во САД.

E110 – Сансет/Портокалово жолта – Предизвикува хиперактивност и стомачни болки.

E122 – Кармоизин, Азорубин, Хиперактивност и задржување на водата во организмот кај личности алергични на Аспирин.

E124 – Понцеау 4Р – Хиперактивност и влијание кај астма. Забранета во САД.

E 129 – Алура Црвена – Хиперактивност и алергиски реакции. Забранета.

 

 

 

Слични објави

Коронавирусот може да остави трајни последици на овие органи

Еспресо

ОСВЕЖЕТЕ ГО СВОЈОТ ИЗГЛЕД: Овие фризури се апсолутен хит (ФОТО)

Igor

14 детали кои го одвојуваат шик изгледот од вулгарниот: Секоја жена треба да го знае ова! (ФОТО)

Igor

Кардашијан го облекла најтесниот фустан досега, а поради една работа сите гледале во нејзините нозе (ФОТО)

Еспресо

Пудинг торта со ролери (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Igor

Битка за најмладите: Погледнете како докторите ги штитат бебињата од коронавирус (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

14 − 11 =

Слични објави

Најефикасната масажа против брчки: Подмладете се со помош на две лажици (ВИДЕО)

Igor

Капути кои треба да ги облече секоја дама (ФОТО)

Igor

Вил Смит како принцезата Јасмин ги воодушеви фановите, а потоа ја „боцна“ најмладата милијардерка на сите времиња (ФОТО)

Igor

Од Миконос на журка во Скопје – Chris IDH за старт на Intermezzo Music Rituals

Igor

Откриена најголемата тајна за „Игра на тронови“ !

Слободен Печат

„Златна паста“ – Неверојатно моќен лек кој ги победува грипот, настинката и воспалението

Igor