Вистинско време за дневна доза витамин Ц

Витаминот Ц е моќен антиоксиданс, кој може да го забрза закрепнувањето од настинка, или зараснувањето на раните, од ситни повреди до оние после операција.

Но за да извлечете најголема корист од овој суплемент, витаминот Ц би требало да го земате во вистинско време во текот на денот.

Познат и како аскорбинска киселина, витаминот Ц е растворлив во водата. Тоа значи дека лесно се апсорбира и во ткивото.

За разлика од витамините растворливи во масти, оние кои се растворливи во вода не се складираат во организмот, па неопходно е редовно да се внесуваат, а тоа важи и за витаминот Ц.

Имате две опции: да се погрижите да јадете доволно намирници кои се добри извори на овој витамин, како што се цитрусното овошје, доматите, магдоносот, ренот, зелената пиперка, зелен лиснат зеленчук, коприва, спанаќ, јагоди, вишни, зелка, кељ и др. или да пиете суплементи.

Вишокот витамин Ц, исто како и останатите витамини растворливи во вода, се исфрла преку урината.

Препорачаната дневна доза за мажите е 90 милиграми витамин Ц, додека за жените е 75 милиграми, а доколку пушите, додадете уште 35 милиграми.

Кој е најдобриот период од денот за земање на суплементот витамин Ц?

Тоа е прилично едноставно, вели д-р Роберт Зембровски.

„Важно е да го земате отприлика во исто време секој ден, но секогаш по оброкот. Витаминот Ц е многу кисел, па така може да предизвика мачнина ако го земате на празен стомак“, објаснува тој.

Не е лошо ниту тоа препорачаната дневна доза да ја земате во два дела. Така организмот подобро ќе го искористи овој витамин, а ќе ја намалите и веројатноста да ви биде мака или да ви се појави киселина.

Освен тоа, нивото на овој витамин во крвта на тој начин ќе биде избалансиран во текот на целиот ден.

Слични објави

Кога треба да направите ПЦР-тест, за наодот да не биде лажно негативен?

Васко Спасоски

Кога телото и умот повеќе не можат: Јасни показатели дека пукате од стрес

Igor

ВИДЕО: Петминутен тренинг на пилатес топка – Согорува стотина калории и го затегнува стомакот!

Еспресо

Колку време може да се престојува во продавница без да се заразите со ковид-19?

Еспресо

Добро е да ги имате овие билки во спалната соба – еве зошто…

Igor

Комбинација за која тврдат дека спасува животи

Igor

Остави Коментар

5 × 5 =

Слични објави

Ќе се ИЗНЕНАДИТЕ што би се случило кога СИТЕ БИ ПРЕСТАНАЛЕ ДА ЈАДАТ МЕСО (ВИДЕО)

Igor

Колку е опасен новиот вид на коронавирус кој почна да се шири во Англија?

Еспресо

7 причини зошто почесто треба да јадеме сливи

Igor

За што сè можете да го користите медот

Igor

Како симптомите на коронавирусот напредуваат по денови и кога можат да се влошат?

Еспресо

Седум предупредувачки знаци на Алцхајмерова болест

Еспресо