Сите лековити својства на маслинките

Маслинките во себе содржат олеинска масна киселина, која го подобрува здравјето на срцето, го регулира холестеролот и ви го подобрува имунитетот.

Во исто време, маслинките се богати со железо, калциум, витамини К и Е и натриум.

Со помош на маслинките, ќе успеете да ослабнете. Телото троши многу калории додека да ги свари сите хранливи состојки, што значи дека и покрај тоа што се масни, нема да ве здебелат.

Тие го штитат вашето срце со помош на олеинската киселина. Затоа и луѓето кои се хранат со медитеранска храна, односно имаат маслинки и маслиново масло редовно на менито имаат пониска стапка на кардиоваскуларни заболувања.

Маслинките содржат антиоксиданси кои го подобруваат вашиот имунитет. Исто така може да ве заштитат и од некои типови рак.

Благодарение на маслинките, можете да ја подобрите меморијата. Со редовно консумирање маслинки и маслиново масло ќе го сочувате и своето репродуктивно здравје. Ова важи и за мажите и за жените. Витаминските компоненти ќе ја чуваат вашата кожа млада и здрава долго време.

Слични објави

ИСХРАНА ВО БОЈА: Црвени намирници за балансирана диета

Igor

Зошто имаме потреба од шеќер кога сме под стрес?

Igor

Мини диета – За само 3 дена намалете 3 килограми

Igor

Четири милијарди луѓе ќе бидат со прекумерна тежина до 2050 година

Еспресо

Појадок за слабеење: Намирница со која се губат двојно повеќе килограми

Igor

Како да препознаете дека некој во ваша близина е заразен со коронавирус

Еспресо

Остави Коментар

2 − 2 =

Слични објави

Не треба да се плашиме од мутацијата на вирусот: Излечените од коронавирусот имаат долгорочен имунитет!

Еспресо

Непроспана ноќ? Еве како да го преживеете следниот ден

Igor

Намирници кои се природен извор на магнезиум

Igor

Лимонада со куркума – напиток кој ја лекува депресијата подобро од било кој лек

Igor

Колку ќе трае имунитетот по вакцинацијата: Две години или доживотно, откриваат лекарите!

Еспресо

Напиток кој ќе ве спаси од мамурлакот – Подгответе го веднаш сами!

Еспресо