Овој чај помага во топењето на масните наслаги?!

Зелениот чај повторно е во центарот на вниманието. Освен што изобилува со антиоксиданси, се најде и на листата „производи за слабеење“.

Поради своите прехрамбени и антиоксидативни вредности, на зелениот чај му се препишуваат и многу здравствени предности, вклучувајќи го и губитокот на тежина. Се користи многу одамна во традиционалната кинеска медицина за лекување на разни здравствени состојби.

Зелениот чај го поттикнува слабеењето забрзувајќи го метаболизмот. Содржи катехински флавоноид, кој е антиоксидант и го поттикнува метаболизмот. Студијата објавена во 2010 година открива дека додатоците на зелен чај кој содржи кофеин или катехини имаат мало, но позитивно влијание на програмите за слабеење.

Редовното вежбање и консумирање на здрава храна со многу овошје и зеленчук е најделотворната стратегија за слабеење, но со зелениот чај резултатите ќе бидат уште поделотворни.

За да ослабите со помош на зелен чај, потребно е да пиете две до три шолји од тој напиток во текот на денот, покажаа резултатите од истражувањето на Медицинскиот центар на Универзитетот Мериленд.

Пијте го чајот по оброкот во утринските и вечерните часови. Ако имате проблем со несоница, чајот немојте да го пиете пред заминување на спиење, туку порано.

Слични објави

Доктор Елена Арсова, трихолог: Косата опаѓа по прележан ковид-19

Еспресо

Кое е значењето на денешниот празник Цветници според православието?

Igor

СЕЗОНА НА БАГРЕМ: Направете сируп кој лечи повеќе заболувања (РЕЦЕПТ)

Igor

Што да направите доколку ве касне оса?

Еспресо

Колку отров има во едно јаболко (ВИДЕО)

Igor

Одличен домашен сладолед (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Igor

Остави Коментар

девет + шест =

Слични објави

Три БЕСПЛАТНИ нешта кои славните ги користат за блескав тен

Igor

Која е разликата меѓу летна настинка и ковид-19

Еспресо

Научниците открија уште еден начин за пренесување на коронавирусот, а можете да го спречите само вака

Еспресо

Овие 6 модни парчиња морате да ги имате ова лето (ФОТО)

Igor

5 симптоми што откриваат дека глутенот не ви годи!

Еспресо

Британските медиуми „горат“: Вилијам и Кејт се подготвуваат за тронот! (ФОТО)

Слободен печат