Кафе со печурки е новиот супернапиток по кој полуде светот

Можеби звучи како чудна комбинација, но секако вреди да се проба.

Сте забележале дека на Инстаграм се почесто и почесто ви излегуваат слики од луѓе кои се целосно воодушевени од кафето или чајот со печурки? Сигурно сте си помислиле дека станува збор за уште еден измислен чудотворен напиток, или нешто е навистина магично?

Судејќи според експертите, одговорот е друго.

Целата постапка за подготовка на кафето со печурки не може да биде поедноставна.

Исушените печурки се варат и од нив се прави екстракт кој потоа се додава на кафето или чајот.

Многумина тврдат дека кафето е многу подобро поради земјестиот вкус на печурките кој совршено се вклопува со неговата арома.

А кога тврдењата дали ова навистина е супер-напиток се во прашање, и тука има многу работи за поткрепа.

Печурките се единствен изор на витаминот Д и одделни витамини од Б групата, кои им недостасуваат на голем број на луѓе.

Покрај витамините, печурките во себе содржат и најголемо ниво на антиоксиданси. Тие помагаат во заштитата на нашето тело од штетите кои можат да придонесат за развој на рак, болести на срцето, Паркинсонова болест и Алцхајмер.

Но тука не е крајот на листата бидејќи печурките се сметаат и за адаптогени. Тоа се супстанци кои му помагаат на телото да излезе на крај со стресот и да го зајакне имунолошкиот систем.

Кафето со печурки може да биде одличен избор за сите кои имаат проблеми со хронични болести и воспаленија, тврдат експертите.

Слични објави

Напиток кој му е потребен на вашето срце: Рецепт од само 4 состојки кој го намалува крвниот притисок и го зајакнува срцето!

Еспресо

Диета која ќе ги „стопи“ празничните килограми

Igor

Како седењето му штети на нашето здравје: По ова веднаш ќе станете од вашиот удобен стол!

Еспресо

Задолжително вклучете го во исхраната: 1 лажица дневно од овој зачин топи 10 кг за 3 месеци

Igor

Неочекувани активности кои топат голем број калории!

Еспресо

Како да се справите со отекувањето на нозете

Igor

Остави Коментар

15 + четиринаесет =

Слични објави

Дали вакцината на „Фајзер“ делува и против мутациите на ковид-19?

Еспресо

Италијански професор тврди дека коронавирусот ги уништува белите дробови до непрепознатливост

Еспресо

Што е сатурација на кислород во крвта и кој симптом е знак за опасност?

Еспресо

Црвена храна – чувар на вашето здравје

Igor

Како симптомите на коронавирусот напредуваат по денови и кога можат да се влошат?

Еспресо

МАСКА ЗА ИНТИМА: Нега или нов опасен тренд по кој полудеа жените низ светот?

Igor