19.8 C
Скопје
23:44 - 26 септември, 2023

Храна за подобро помнење

Јадете умерено и избегнувајте да се прејадувате. Во текот на денот имајте повеќе обраци, но во помали колични. Ужината е задолжителна.

Јадете храна богата со антиоксиданти. Боровинките, брокулата, морковот, грејпфрутот, јаболкото, треба секојдневно да се застапени во исхраната. Во чинијата секогаш комбинирајте повеќе бои: црвена (цвекло, домат, црвена пиперка), жолта (компир, карфиол, боранија), зелена (зелка, брокула, спанаќ).

Барем еднаш или двапати неделно јадете риба богата со омега 3 масни киселини (лосос, сардина, пастрмка, туна).

Јадете лешници, бадеми, ореви и други јаткасти плодови, бидејќи тие се богати со незаситени мадти.
Во салатата ставете ленено семе или семки од тиква и сончоглед над динстаниот зеленчук.

Месото секогаш подготвувајте го без масло бидејќи тоа содржи доволно маснотија за да може да се зготви.

Обезбедете си доволно витамин Е од следниве намирници: брокула, морков, грозје, лук, компир, јагоди, спанаќ, портокали.

За подготовка на јадењата користете маслиново, ленено или некое ладно цедено масло.

Избегнувајте претерано внесување алкохол. Хроничната употреба на алкохолот го оштетува вашиот мозок.

Јадете црно чоколадо (но не премногу) бидејќи е докажано дека придонесува за подобра концентрација и за подобро помнење.

Слични објави

(Фото) „Липо“ искуство на Весна Антиќ за совршена линија и детоксикација: Еден конфекциски број помалку за само две недели!

Ј.К.Д

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Што е ласерска биостимулација?

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Фебрилни конвулзии

Во Србија е регистриран прв случај на нов сој на коронавирус, еве кои се симптомите

еспресо

Липо искуство на Трајче Давков, професионален музичар: Резултите во слабеење беа видливи уште по првите неколку дена

Еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Генитален пролапс и инконтиненција

Се вчитува....