Британка стана првата личност на светот излечена од смртоносна инфекција преку ГМО вирус

Британска тинејџерка која боледува од цистична фиброза стана привата личност на светот која е излечена од смртоносна инфекција со помош на генетски модифициран вирус, пренесува „Индепендент“.

17-годишната Британка пред две години се борела за живот по трансплатацијата на белите дробови која била извршена во британска болница, пренесува овој британски таблоид.

Таа била заразена од супербактерија и антибиотиците повеќе немале никаков ефект.

Меѓутоа, откако докторите и дале вирус кој не ги напаѓа човечките клетки, а е модифициран за убивање на бактерии, девојката целосно оздравела.

Докторите ја проучуваат оваа терапија веќе речиси еден век, но таа имала ограничена уптреба, бидејќи секој вирус еволвира во ловец на одреден слој бактерии, а некои вируси не биле доволно смртоносни за бактериите да бидат ефективни.

Меѓутоа, во случајот со 17-годишната Британка се покажало дека генетската модификација на вируси би можело да биде ефикасен метод, пишува „Индепендент“.

Слични објави

Вашето тело мириса непријатно? Овој напиток ќе ви помогне да го решите тоа!

Igor

Кога телото и умот повеќе не можат: Јасни показатели дека пукате од стрес

Igor

Носењето маски ја намалува смртноста барем двапати

Еспресо

Зимски детокс напиток од само 2 состојки: Исчистете го телото од токсини и забрзајте го метаболизмот!

Еспресо

Ви трепери окото: Дали постои причина за загриженост и кога треба да се јавите на лекар!

Еспресо

Сезона на јасмин: Природен лек за добар на сон

Igor

Остави Коментар

деветнаесет + четиринаесет =

Слични објави

Како да се справите со отекувањето на нозете

Igor

Кога немате идеја што да јадете: 7 здрави оброци за на работното место!

Igor

Како да се справите со исцрпеноста кога вашето дете едноставно не ви дозволува да се наспиете?

Еспресо

Зошто се појавува хроничното воспаление и како да се победи

Еспресо

Народен лек против кашлица, бронхит и ларингит

Igor

Неочекувани активности кои топат голем број калории!

Еспресо