19.8 C
Скопје
05:06 - 20 јули, 2024

Билка која лекува се

Глогот е многу лековита билка и распространета е и на нашето поднебје. Сепак, значението на глогот е потценето во алтернативната медицина.

 

Оваа билка успешно помага при хипертензија, несоница, нервоза и одлична е во превенцијата кај срцевите заболувања.

 

Содржи активни материи со антиоксидантно дејство. Глогот е богат со калиум, натриум и фосфорна киселина. Глогот има проверено седативно дејство, но е и најдобриот природен лек за срцето.

 

Чајот од глог ќе го подготвите така што сушениот лист и цвет од глогот ќе ги прелиете со зовриена вода и ќе ги оставите да отстојат еден час. Процедете ја течноста и пијте ја 2 пати дневно.

 

Срцево болните кои се на терпија со медикаменти нека се консултираат со својот кардиолог за примената на глогот.

Слични објави

(Фото) Клиника „Жан Митрев“ се проширува со оддел стоматологија и нови услуги во центарот за естетска дерматологија

jasmina.kantardzieva

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Сè што треба да знаете за миоми на матката

еспресо

Откриен незгоден ефект од скапиот лек за слабеење Оземпик: „Ниедна ѕвезда не сака да зборува за тоа“

еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Уникондиларна ендопротеза на колено

Скрининг за карцином на грлото на матката, ХПВ типизација или ПАП тест?

еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Минимално инвазивен ласерски третман на враснато влакно

еспресо
Се вчитува....