Алкални намирници за здраво тело

Многу болести потекнуваат од киселата средина во телото. На пример хеликобактер пилори опстанува во кисела средина, како и голем дел канцерогени клетки.

Доброто во борбата против болести е што самите можеме да си помогнеме хранејќи се одреден период со алкални намирници. Тие ја неутрализираат киселата средина во телото и му помагаат да се бори против вируси и бактерии.

Здравите личности треба да јадат балансирано, 50% кисела и 50% алкална храна, додека кај оние кои страдаат од хронични болести најдобро е 80% од исхраната да биде алкална.

Поради тоа, зачувајте го следниов список на алкални намирници, за секогаш да знаете како да ја комбинирате исхраната:

Свежи и сушени кајсии, свежи јаболки, зрели банани, грозје и сок од грозје, суви и свежи сливи, цреши, сок од лимон и портокал, праски, лубеница, диња, свежи и суви смокви, рибизла, брусница, јагода и шумски овошја, зелка, карфиол, целер, свежи краставици, свежо цвекло, морков, јачмен, овес и магдонос.

Неутрални намирници се авокадото, тиквата, бадемите, обичниот и слаткиот компир, киноа и амарант, маслиново и кокосово масло и кокосово млеко. Тука спаѓаат и мешунките и индиските ореви, кикирики и ф’стаци.

Изразено кисели се црвените меса, старите сирења, процесираната храна, сувомеснати производи, рафиниран шеќер, газирани сокови и бел леб, како и кафе и алкохол.

Слични објави

Билки и зачини за подобрување на имунитетот

Igor

4 причини 2 пати во денот добро да се истегнете: Физиотерапевтите тврдат дека ова е спас, особено за жените!

Еспресо

Имате тежок претпразничен период? Измешајте пиво и лимон и за 5 минути избришете го заморот од лицето!

Еспресо

ВИДЕО: Домашен тренинг кој дава одлични резултати – Го затегнува и обликува секој мускул на телото!

Еспресо

Мини диета – За само 3 дена намалете 3 килограми

Igor

Зошто е важна анализата на д-димерот кај пациентите со ковид-19

Еспресо

Остави Коментар

19 − Осумнаесет =

Слични објави

Храна која може да биде причина за мигрена

Igor

Викенд диета со која ќе загубите 3 килограми

Igor

Внимателно со боите за јајца: Можат да предизвикаат алергии и други поголеми проблеми

Igor

Храна за подобро помнење

Igor

4 напитоци кои би требало да ги пиете пред спиење

Igor

Нова студија открива: Поголемата консумација на јајца може да предизвика дијабетес

Еспресо