Ако имате проблеми со акни и со мозолчиња, избегнувајте ги овие намирници.

Мозолчињата и акните можат да настанат поради многу различни фактори, но доколку подолго време не можете да ги отсраните, поведете сметка на исхраната.

Шеќери – намалете со консумирање слатки работи и газираните сокови.

Алкохол – алкохолот, особено жестоките пијалаци за кратко време можат да ја влошат состојбата на вашата кожа. Затоа намалете со консумација на алкохол.

Млечни производи – освен што можат да предизвикаат проблеми со варењето, млечните производи можат да бидат и причина за создавање мозолчиња.

Преработено месо – шунката, колбасите, сувомесните производи како и брзата храна се погубни за кожата. Намалете го нивното внесување во организмот на минимум.

Белиот леб и тестенините заменете ги со житарки.

Избегнувајте пржената храна и обидете се повеќе да јадете варена храна.

Храната пржена во длабоко масло не е добра ни за вашата фигура ни за вашата кожа, избегнувајте вакви оброци и преферирајте варена храна.

Јадете повеќе овошје, зеленчук, црвено месо, житарки и брзо ќе ја забележите разликата на вашата кожа.

Слични објави

Кучињата ги препознаваат лошите луѓе

Igor

Намалете го шеќерот без медикаменти: 4 рецепти од народната медицина

Еспресо

Сок за слабеење кој е вистински хит: На интернет овој рецепт го прегледале повеќе од 3 милиони луѓе! (ВИДЕО)

Еспресо

Инфлуенсерите и туристите „полудеа“ по скалите од филмот „Џокер“!

Igor

Дали и кога ќе има втор бран на ковид-19?

Еспресо

Пет ретки симптоми на коронавирус – oсип на прстите на нозете, главоболка и боцкање

Еспресо

Остави Коментар

17 + осум =

Слични објави

Куркумата е многу здрава, но ова се 5 случаи во кои НЕ СМЕЕТЕ да ја користите

Igor

Го зазема модниот трон: По анимал и карираниот, пристигна „must have“ принтот!

Igor

На неа се и стои одлично: Џенифер Лопез го врати во мода трендот од 90-те во голем стил (ФОТО)

Igor

Шпагети од рерна со топчиња од месо – Неодолив вкус кој не се заборава! (РЕЦЕПТ)

Igor

На ОВИЕ ДЕЛОВИ ОД ТЕЛОТО никогаш не смеете да нанесувате парфем

Igor

Научниците откриваат зошто постарите лица се позагрозени од корнавирусот

Еспресо