19.8 C
Скопје
05:14 - 20 јули, 2024

7 нутриенти со кои изобилуваат портокалите

Еден среден портокал (околу 130 гр без кора) содржи 62 калории, 1 г протеини, 12 гр шеќер и 3 гр влакна.

Оваа количина подмирува дури 116 отсто од дневната потреба на организмот за витамин Ц, како и 6 отсто од дневната потреба за витаминот А и 10 отсто за фолна киселина. Од минералите, портокалите се богати со калиум, кој е важен за кардиоваскуларното здравје, а содржат и помали количини на калциум.

Портокалите содржат и флавоноиди кои делуваат кардипротективно, додека лимонската киселина која ја содржат може да помогне во превенцијата на камен во бубрезите.

Витаминот Ц во портокалите исто така ја подобрува апсорбцијата на железо од дигестивниот тракт и на тој начин помага во превенцијата од анемија.

Слични објави

(Фото) Клиника „Жан Митрев“ се проширува со оддел стоматологија и нови услуги во центарот за естетска дерматологија

jasmina.kantardzieva

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Сè што треба да знаете за миоми на матката

еспресо

Откриен незгоден ефект од скапиот лек за слабеење Оземпик: „Ниедна ѕвезда не сака да зборува за тоа“

еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Уникондиларна ендопротеза на колено

Скрининг за карцином на грлото на матката, ХПВ типизација или ПАП тест?

еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Минимално инвазивен ласерски третман на враснато влакно

еспресо
Се вчитува....