6 намирници кои го штитат имунитетот

За овие намирници уште многу одамна е познато дека помагаат во јакнење на организмот – мед, лук, агруми, овошје и зеленчук, јогурт и чоколадо.

Ако имунитетот го сфатиме како способност да се избориме со секој вид болест, тогаш здравиот животен стил претставува најдобар штит.

Со оглед дека храната со одреден состав ги јакне одбранбените сили, називот кој се користи за таквиот тип исхрана е имунонутриционизам.

Стресот, настинките, нездравата животна средина, пушењето, алкохолот, гладувањето, недоволно сон, премногу интелектуална и физичка работа, се само некои од причините кои негативно влијаат на имунитетот.

Знаците и симптомите кои исто така укажуваат дека постои несоодветна функција на овој заштитен систем се упорни, повторувачки, најчесто вирусни или бактериски инфекции, реакција со инфекција на вакцинација…

За да ја подобриме одбраната на организмот од болести, експертите советуваат избегнување психоактивни супстанци и психофизичко исцрпување, а на имунитетот лошо влијае и претерувањето во храна и пијалаци.

Секоја инфекција треба да се сфати сериозно и да се побара лекарска помош.

Исто така, во редовни периоди треба да се оди на систематски прегледи, за да навреме се дијагностицираат евентуални тешки заболувања, да се пропише терапија и на тој начин максимално да се зачува имунолошкиот систем.

За одбраната на организмот од вируси и бактерии биде ефикасна, треба секојдневно да одвоите 30 минути за физичка активност, да јадете умерено и внимателно да бирате намирници, доволно да се одмарате и квалитетно да спиете.

Слични објави

Волшебен цитрус за спас на кожата

Igor

Смути за намалување на крвниот притисок

Igor

Зошто треба почесто да јадете риба?

Слободен Печат

Мајките кои биле позитивни на ковид-19 за време на бременоста пренесуваат антитела на своите бебиња

Еспресо

Кога треба да направите ПЦР-тест, за наодот да не биде лажно негативен?

Васко Спасоски

Како да препознаете дека некој во ваша близина е заразен со коронавирус

Еспресо

Остави Коментар

дванаесет − 10 =

Слични објави

Зошто би требало да направиме 10.000 чекори дневно?

Igor

Смути од ананас и краставици за прочистување на дебелото црево

Igor

Чисто тело за само 7 дена, веднаш направете го овој рецепт

Igor

Јадете секој ден по една лажица сусам! Еве зошто…

Igor

Народен лек против кашлица, бронхит и ларингит

Igor

Колку долго смеат да се користат капките и спрејовите за нос?

Еспресо