Жените конечно признаа: Каков тип на мажи им се допаѓаат најмногу?

На жените најмногу им се допаѓаат мажите со брада, нагласени црти на лицето и цврсти вилици. Научници од Институтот Квинсленд во Австралија испитувале речиси илјада жени, преку кои откриле каков тип на мажи најмногу ги привлекуваат.

Мажите со поизразени црти на лицето и густи бради, на жените им се гледаат како физички, така и социјално подоминантни од останатите, па токму поради тоа овој тип на мажи ги сметаат за најпривлечни. 

Научниците го истражувале и ставот на жените кон неморалот, неверството, сексот и така натаму.

Резултатите покажале дека жените преферираат брадести мажи и не толерираат неморално однесување.

Во истражувањето учествувале точно 919 жени на возраст од 18 до 70 години, а секоја од нив во текот на истражувањето прегледувала по 30 фотографии од тројца различни мажи.

Мажите биле фотографирани со брада и без, а жените давале свој став за  нивниот изглед. 

Научниците од истражувањето заклучиле дека мажите со брада создаваат слика за силен и социјално доминатен маж во потсвеста на жената и поради тоа тие се нивниот омилен тип, пренесува Дејли Мејл.

Слични објави

Ефективни и брзи: Направете си сами маски за коса од јогурт

Еспресо

Вртоглава сума на пари за само една објава: Колку Кајли Џенер заработува од социјалните мрежи?

Еспресо

Парис Хилтон ги шокираше сите со изјавата: Сето тоа беше само глума!

Еспресо

Уживаат во животот, но сакаат да остават и нешто зад себе: Психолошки профил на хороскопските знаци – БИК

Слободен печат

Дневен хороскоп за 03.03.2020: За Овенот ќе има убави промени, а Ракот ќе запознае многу драгоцена личност

Еспресо

Вечен моден класик: Оваа пролет на прво место се наоѓа сакото! Еве како треба да изгледате… (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

3 + 1 =

Слични објави

Пејачката Јелена Розга позира во центарот на Скопје (ФОТО+ВИДЕО)

Еспресо

Мајкл Даглас ги откри последните зборови на неговиот татко Кирк: Не знам дали се шегуваше! (ВИДЕО)

Еспресо

Само Јелена Карлеуша има храброст да се облече вака! (ФОТО)

Васко Спасоски

Снимката на Дара Бубамара хит меѓу затворениците (ВИДЕО)

Еспресо

Рекордерка по број на пластични операции: Има 60 години, повеќе од 47 пати „легнала под нож“

Еспресо

Лумперајка од тераса: Аца Лукас одржа концерт за своите соседи, се пееше до долго во ноќта! (ВИДЕО)

Еспресо