Почна масовната вакцинација во Русија: Војската меѓу првите ја прими вакцината „Спутник V“

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјави дека почнало масовно вакцинирање против коронавирус меѓу припадниците на војската.

– Во план е да се вакцинираат повеќе од 400.000 војници, рече Шојгу.

Министерот истакна дека вакцината досега ја примиле околу 2.500 луѓе, а планот е до крајот на годината да бидат вакцинирани 80.000 припадници на Министерството за одбрана.

Вицепремиерката Татјана Голикова претходно рече дека масовната вакцинација во Русија е планирана за 2021 година и дека ќе биде доброволна.

Таа рекла дека 117.000 дози од вакцината „Спутник V“ веќе се на пазарот, а до крајот на годината ќе бидат произведени повеќе од две милиони дози.

Слични објави

Америка пред колапс: Километарски колони чекаат да добијат хуманитарни пакети со храна

Еспресо

Македонија, решето за мигрантите, Елдорадо за шверцерите

Слободен Печат

Ни претстои дождлив викенд со поројни врнежи, грмежи и силен ветер

Стоп за насилството врз жените: Брутално претепани босански каратистки

Утре и за викендот посебен сообраќаен режим поради Задушница

Слободен Печат

Зекири: Не би посакал никому да го помине она што јас го поминав со моето семејство (ВИДЕО)

Остави Коментар

три × оне =

Слични објави

Грција во 23-дневен карантин, високи казни за прекршувачите на мерките

Слободен Печат

Пендаровски: Владата ќе прогласи кризна состојба на целата територија

Еспресо

Состојба со Ковид-19 во светот до 10 часот: Заразени 135.073, починати 4.990, излечени 70.405

Од 3.700 активни случаи на Ковид-19, во Скопје 1.426, најмногу во Чаир, Аеродром и Кисела Вода

Слободен Печат

Индија го претстави женскиот робот астронаут кој наскоро ќе тргне во вселената (ВИДЕО)

Слободен Печат

Интервју со Саша Богдановиќ: Не дојдовме на празна ливада да си ги кажуваме желбите

Слободен Печат
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian