Апликацијата „Signal“ доби над 810.000 нови корисници кои „побегнаа“ од „WhatsApp“

Бројот на нови корисници на апликацијата за пораки „Signal“ нагло се зголеми во последните денови, откако „WhatsApp“ ја ажурираше политиката за приватност на податоците.

Во неделата, апликацијата „Signal“ била инсталирана од околу 810.000 луѓе ширум светот, скоро 18 пати повеќе отколку на 6 јануари, откако „WhatsApp“ ја ажурираше својата политика за приватност, покажуваат податоците од истражувањето на компанијата „Apptopia“.

Instagram

Според новата политика за приватност, „WhatsApp“ има право да споделува податоци на корисниците, вклучително и локација и телефонскиот број, како матичната компанија „Facebook“ и компаниите „Instagram“ и „Messenger“.

Застапниците за заштита на правото на приватност го критикуваа овој потег на компанијата, посочувајќи на повремените скадалозни пропусти на „Facebook“ во заштитата на податоците на корисниците. Многу активисти предложија корисниците да се префрлат на други платформи.

Instagram
Instagram

За да се справи со големиот број нови корисници, „Signal“ во неделата објави дека го зголемува бројот на сервери. До неодамна, оваа бесплатна апликација најмногу ја користеа новинари и активисти за човекови права во потрага по побезбеден и подобро шифриран канал за комуникација.

Преземено од Слободен Печат.

Слични објави

Седум држави кои најдобро се борат против коронавирусот: Една работа им е заедничка – ги водат жени (ФОТО)

Слободен Печат

Владата во 2016 година дала амин директорите на Пошта да си земаат бонуси по 5.700 евра?!

Белоруски информативен портал кој ги снимаше протестите доби забрана за работа

Слободен Печат

Преживеан во падот на пакистанскиот авион: Сите викаа и плачеа, сите почнаа да се молат (ВИДЕО)

И покрај дозволите за работа, повеќето хотели во Скопје останаа затворени (ФОТО+ВИДЕО)

Колку често треба да се менува постелината во текот на пандемијата

Слободен Печат

Остави Коментар

16 − единаесет =

Слични објави

Да го бараме она што нè врзува, а не она што нè дели

Слободен Печат

Андоновиќ: Екстремни левичари и десничари, странски служби или самиот Вучиќ- кој стои зад хаосот во Белград? (ВИДЕО)

Алтернатива што ветува реприза?

Слободен Печат

Сакале да прокриумчарат отровна храна во Македонија: Запленети се небезбедни месо, локум, супа

Мицкоски: Ми недостасуваше семејството, но и слободата на движење

Слободен Печат

ФОТО+ВИДЕО: Тајната на костимот на Џеки Кенеди: Го носела дури 24 часа по атентатот на претседателот, а еве зошто е „под клуч“ до 2103-та година

Слободен Печат
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian