Алпинисти за прв пат во историјата во зима го освоија „К2“ – вториот највисок врв во светот

Десетмина алпинисти од Непал само што влегоа во историјата на планинарењето, откако денеска го искачија на 8.611 метри надморска височина и го освоија врвот „К2“ – вториот највисок врв на светот.

Врвот „К2“ се наоѓа во северниот дел на Пакистан, во непосредна близина на границата со Кина. До денес, важеше за последниот врв со висина од 8.000 метри кој ниту еден тим не успеа да го искачи во зима.

Instagram
Instagram

Ова е еден од најтешките и најопасни врвови за искачување во светот. За жал, при денешното искачување загинал шпанскиот алпинист Серхи Минготе.

Историја за човештвото, историја за Непал!“, напиша Нирмал Пурџа на својот инстаграм-профил.

Instagram
Instagram

Овој успех е резултат на исклучителна соработка на група непалски планинари, кои поделени во два тима се качувале кон врвот, и во последниот дел од качувањето се здружиле и заедно стигнале до врвот.

Instagram
Instagram

Ова е многу посебен момент. На десет метри под врвот, се собравме сите за да формираме група која заедно ќе стапне на врвот, додека ја пее непалската химна“, изјави Пурџа.

Многумина го сметаат искачувањето на врвот „К2“ за потешко и поризично дури и од Монт Еверест.

Instagram
Instagram

Оваа зима е предвидено уште едно искачување, од тим составен од планинари од целиот свет, кои се дел од три меѓународни експедиции.

Преземено од Слободен Печат.

Слични објави

Борците на ИСИС се враќаат дома: Како Македонија ги чека?

Слободен Печат

По препорака на Владата: Драмски театар го прекинува репертоарот до 6 март

Заразените хрватски лекари криеле дека биле на скијање во Австрија

Новите министри ги презедоа функциите и го започнаа четиригодишниот мандат

Слободен Печат

Рускоска со опомена пред тужба до ВМРО-ДПМНЕ, бара извинување толку пати колку што и спотот бил емитуван на секоја од телевизиите

Општините во „ќор-сокак“ со хаварисаните возила, немаат депо ниту надлежности

Слободен Печат

Остави Коментар

10 − девет =

Слични објави

ВИДЕО | ЗАЛОЖНИЧКА ДРАМА ВО РУСИЈА: Татко со секира ги држи шесте деца во стан, се заканува дека ќе ги убие!

V. T.

Родители на деца до трето одделение реагираат: Наставниците бараат децата да следат физичка настава, иако имаме избор

Слободен Печат

Над 600 случаи на ковид-19 за три дена, нови ограничувања за кафулињата и рестораните

Слободен Печат

Коронавирус: Кога ќе биде готова вакцината?

Слободен Печат

Лесно е да си ситничава опозиција во време на криза

Слободен Печат

Со заштитни маски, на растојание, пливачите конечно влегоа на базен (ВИДЕО)

MacedonianAlbanianBulgarianSerbian