20.8 C
Скопје
08:31 - 15 јуни, 2024

Врската или бракот ви е пред крај? Ова се 4 сигурни знаци дека морате добро да се запрашате за вашиот однос!

Семејните психолози научиле да го предвидат разводот на бракот врз основа на неколку знаци

 

Најчесто, ако во односот со партнерот постојат слични несогласувања, тогаш нивниот заеднички живот е осуден на пропаст. Секако, паровите често се среќаваат со проблеми и конфликти, а токму тие разидувања можат да бидат последната капка во чашата.

 

Токму овие 4 знаци покажуваат дека најверојатно наскоро ќе се разделите…

 

Ве критикуваат вас, а не вашите постапки

 

Ова е неконструктивна критика од партнерот. Во овој случај, сопругот или сопругата се лути на карактерните особини и личноста на партнерот. Сето тоа може да се сведе на фразите “ти никогаш…”, “зошто си таков (а јас)…”, “ти секогаш…” итн. Притоа, доколку нешто не оди според планот, виновникот за проблемите не се околностите во кои сте се нашле, туку сопругот или сопругата.

 

Нападот е најдобра одбрана

 

Еден од партнерите постојано мисли дека од него другиот е постојано незадоволен и дека постојано го критикува? Во овој случај тој пробува да ги оправда своите постапки или на критиката одговара со критика. Како резултат се јавуваат бескрајни обвинувања помеѓу партнерите.

 

Презир

 

Почитувањето е основа на сите добри односи, без оглед дали станува збор за брак или врска. Непочитувањето и презирот се убијци на бракот. Ако партнерот јавно ја исмева својата друга половина или си дозволува да користи навредлив сарказам и разни надимаци, тогаш треба сериозно да се замислите за ваквата ситуација.

 

Бегање од конфликти

 

Ако личноста се повлекла во себе и не сака да разговара, најдобро решение е да и се даде време да размисли во мир и тишина. Тоа воопшто не значи дека партнерот не сака да разговара со вас. Едноставно понекогаш на човекот му е потребно да биде сам за да сфати што се случува.

 

 

Слични објави

(Фото) Жешка поддршка за Хрватска: Нивес Целзијус позираше гола и се завитка во знаме

Еспресо

Јелена Карлеуша сподели снимка со Душко: „Простувај, подобро не знаев“

еспресо

(Видео) Прво огласување на Драган Станковиќ по пожарот! Партнерот на Јована Јеремиќ е шокиран: Турбулентно е на пекарскиот пазар, властите нека истражат

Еспресо

Познат новинар исчезна на грчки остров, полицијата се сомнева дека паднал од карпа: „Сакаше пеш да се врати од плажа…“

еспресо

Профил на проф. д-р. Павле Митревски (91): Творештво поголемо од еден човечки живот

Мишо Китаноски

(Видео) „Исплива“ снимка на Теодора Џехверовиќ: Липа и се гуши во солзи поради бившиот!

Еспресо
Се вчитува....