Трикови со кои ќе го поттикнете интелектуалниот развој кај децата

Детскиот ум е како сунѓер и во него лесно се врежуваат нови работи. Детството е добар период од животот за децата да научат некои работи кои ќе го поттикнат нивниот интелектуален развој, а ако сакате да го постигнете тоа, овие 5 трикови ќе ви бидат од голема корист.

Трикови за поттикнување на интелектуалниот развој кај децата

 

1. Поттикнете ги да научат да жонглираат

Жонглирањето не е многу тешко да се научи ако постои доволна посветеност. Поттикнете го вашето дете да ја совлада оваа вештина со некаква евентуална награда и тоа ќе научи дека со посветеноста доаѓаат резултатите и наградите. Освен тоа, согласно една студија, ќе има и поголема способност за учење затоа што оние кои учеле жонглирање користеле за нијанса поголем процент од мозокот во споредба со оние кои не ја владеат оваа вештина.

2. Нека научат да се качуваат на дрво

Ова ќе ги научи да ги контролираат емоциите и да се соочат со своите стравови. Покрај тоа, меѓу бројните бенефити од престојот во природа, ова ќе го поттикне и креативното размислување во врска со решавањето на проблеми.

3. Научете ги да играат шах

Ќе загубат многу партии пред да ја вкусат првата победа. Ќе сфатат дека од поразот може многу да се научи. Освен тоа, ќе ја тренираат и својата фокусираност на работите.

4. Пофалете ја напорната работа, а не резултатот

Пофалете го додека учи. Кога подоцна ќе ги донесе дома добрите оценки, забележете му дека напорната работа му се исплатела и тоа ќе ја забележи врската меѓу трудот и резултатот. Тоа ќе му го покачи нивото на работна дисциплина.

5. Натерајте ги да ги заработат работите

Ако вашето дете сака нов смартфон, натерајте го да заштеди барем дел од сумата. Ако го научите вашето дете уште од мали нозе да ги заработува работите, брзо ќе ја совлада вештината на одложување на задоволството која е една од клучните одлики на зрелоста. Покрај тоа, ваквите деца секогаш имаат подобри резултати на училиште од своите врсници, а кога ќе пораснат покажуваат посилна волја и истрајност на патот кон успехот.

Слични објави

Научете да се справувате со кавгите во емотивната врска

Igor

Заблескајте во полн сјај на новогодишната ноќ: 6 најубави стајлинзи! (ФОТО)

Слободен печат

Оваа билка мора да ја имате дома: Го чисти воздухот од секакво загадување

Igor

Роби Вилијамс се изедначи со Елвис Присли! (ВИДЕО)

Слободен печат

Луѓето СЕ СРАМАТ да зборуваат за тоа: Психолог открива која е НАЈЧЕСТАТА ПРИЧИНА за распаѓање на бракот

Igor

Ова не е само обично смути – Зошто светот полуде по појадокот во чаша?!

Еспресо

Остави Коментар

осум + 1 =

Слични објави

Него би сакала да го бакне – Наташа Беквалац призна на кој познат маж не би му одолеала!

Слободен печат

Принцезата Шарлот за Божиќ има една желба, но родителите нема да и ја исполнат

Слободен печат

Згодни девојки „тресат“ задници! Македонскиот водител сними нова песна (ВИДЕО)

Слободен печат

Смело, откачено, холивудски! Најинтересните фустани по кои ќе ја памтиме 2019 година (ФОТО)

Теодора Циклевска

Нема да си верувате на очите: Погледнете како изгледаат браќата на Јелена Карлеуша (ФОТО)

Слободен печат

10 знаци дека сте лош родител

Igor