Еден цртеж ја покажа правата вистина за вработените мајки

Перуанскиот карикатурист на брилијантен начин ги прикажа комплексните предизвици со кои се соочуваат вработените мајки, а всушност и сите вработени жени.

Мајките се наоѓаат на самиот врв на многу професии, а моменталната генерација на татковци навистина е повеќе вклучена во одгледувањето на децата и грижата за домаќинството во споредба со минатото, но не можеме да се преправаме дека вработените мајки и вработените татковци имаат еднаква прилика на теренот кариера.

Оваа едноставна метафора ја илустрираше перуанскиот карикатурист на дневниот весник „Република“ и на брилијантен начин ги покажа комплексните предизвици со кои се соочуваат вработените мајки, а всушност и сите вработени жени. Благодарение на објавата на индискиот милијардер Ананд Махиндра на Твитер, овој цртеж стана вирален.

Махиндра го објавил цртежот откако го чувал својот едногодишен внук една недела.

„И честитам на секоја вработена жена и признавам дека нивниот успех бара многу поголема количина на напор отколку кај нивните машки колеги“, напиша тој во објавата.

Дури и денес, во 2019 година – мајките често се „главен“ родител. Жените носат потежок ментален товар, рботат повеќе саати покрај целиот домашен неплатен труд, поминуваат повеќе време во одгледување на детето и домашните работи и имаат многу малку време да се грижат за себе.

Од друга страна, едно истражување откри дека слободното време на мажите всушност се зголемува по родителството, додека на мајките им се зголемува единствено само работното оптеретување во домот.

Треба да се нагласи дека цртежот не стана вирален бидејќи е духовит. И за жал, со него можат да се поистоветат многу мајки.

Слични објави

Преубавата жена на Харис Џиновиќ во реално шоу на „Ем-ти-ви“ (ФОТО)

Слободен печат

„Во осмиот месец ми дијагностицираа дијабетис, едвај издржав…“

Слободен печат

Ким Кардашијан има двојничка во Струга! Запознајте ја атрактивната Теодора (ФОТО)

Слободен печат

Почнете го денот позитивно – ќе бидете посреќни, поздрави и многу попродуктивни

Igor

Карлеуша го вжешти Копаоник: Не ми треба доброволец, ние жените можеме и сами! (ФОТО)

Слободен печат

Таа е неговата најголема поддршка! Сестрата на Лука Јовиќ преживеала леукемија и денеска е вистинска убавица! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

16 + пет =

Слични објави

Како од бајките за возрасни: Карлеуша и четири Дедо Мразовци (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Кога зборот станува мелодија, тогаш знакот станува танц – „ДС Колектив“ со нова песна и спот!

Слободен печат

Синчето на Тамара наполни една година – Погледнете дел од атмосферата (ФОТО)

Слободен печат

Супа од црвена леќа (ВИДЕО)

Igor

Интересни факти за бебињата родени во април

Igor

Симон Коруноски објави видео за новата песна „Дел од мене“ (ВИДЕО)

Слободен печат
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian