20.8 C
Скопје
05:01 - 15 јули, 2024

Без хемикалии: Супер трик со чија помош вашата рерна ќе блеска (ВИДЕО)

Чистењето на рерната е сигурно една од потешките работи во домаќинството. Особено доколку рерната не е исчистена подолго време, па на неа се наталожени голем број на масти и изгореници.

Затоа пронајдовме совршен трик, без хемикалии, кој на вашата рерна ќе и го врати стариот сјај.

Оцетот уште еднаш се покажа како сјаен сојузник во вашата куќа. Се што ви е потребно е да ја исчистите вашата рерна со алкохолен оцет и сода бикарбона. Тие се главни за омекнување на масните наслаги.

Направете смеса од шолја сода бикарбона и третина шолја вода, па нанесете ја на целата внатрешност. Оставете ја да отстои 12 часа, а потоа испрскајте ја со оцет. Потоа истријте ја целата внатрешност на рерната со крпа и топла вода. Тврдокорните наслаги истругајте ги. На крајот се повторно добро пребришете со обична крпа.

Вашата рерна ќе свети, а вие ќе ни бидете благодарни за овој трик.

 

Слични објави

(Фото) Џенифер Анистон и Рис Витерспун критикувани за „брчките и порите“: Демек без шминка, а фотошопирани

еспресо

(Фото) Секси и на 52 години: Нина Бадриќ го покажа згодното тело на Миконос

Еспресо

Колку заработува Јована Јеремиќ за еден час: Повеќе од просечна македонска плата

еспресо

(Фото) Дарко Лазиќ јаде палачинки и не дише! Неговата сопруга го снимила и го осудила за тоа што го направил

Еспресо

Дојде дури од Москва да го крсти внукот на Цеца Ражнатовиќ: Владика, епископ и кум од Кипар

еспресо

(Видео) Ален Исламовиќ во инвалидска количка: Но и тоа не го спречува да настапи на сцена

еспресо
Се вчитува....