Длабински чиста кожа: Домашен пилинг од кокосово масло и сода бикарбона кој прави чуда!

Кокосовото масло е едно од најкористените природни масла кои можете да ги користите, а сода бикарбоната е силен пилинг за лицето, па така заедно се добитна комбинација!

На пазарот постојат бројни производи за нега на кожата кои „ветуваат“ дека ќе ја обноват нашата „природна убавина“, ќе ја направат нашата кожа „беспрекорна“ и ќе ни помогнат да се „збогуваме со акните“. Меѓутоа, повеќето од нив се преполни со опасни хемикалии, чии имиња ни се целосно непознати.

Па токму поради тоа, не ризикувајте и не трошете еден куп пари, направете си домашен здрав пилинг за вашето лице кој навистина е делотворен.

Домашниот пилинг содржи две состојки: сода бикарбона и кокосовомасло.

Кокосовото масло е едно на најкористените природни масла кои можете да ги користите, бидејќи има силни антимикробни, хидратантни и антибактериски својства. Тоа ќе го исчисти вашето лице и ќе ги елиминира мозолчињата. Освен тоа, ова здраво масло третира различни состојби на кожата, вклучувајќи псоријаза и егзема.

Сода бикарбоната е силен пилинг за лице, кој ќе ви помогне да ги елиминирате митесерите, да ги ублажите изгорениците од сонце, дасе изборите против различните проблеми на кожата и да ја омекнете кожата.

Еве како да направите домашен пилинг од кокосово масло и сода бикарбона:

Состојки:

– 1/2 шолја кокосово масло
– 1/2 шолја сода бикарбона

Упатство:

Во мала, плитка чинија или друг соодветен сад, помешајте ги состојките додека да добиете хомогена смеса. Користете ја за да го исчистите лицето како што обично правите и ќе искусите неверојатни промени.

Слични објави

РЕЦЕПТ по кој ПОЛУДЕ СВЕТОТ: Направете одличен ручек за само 5 МИНУТИ! (ВИДЕО)

Igor

Кутрата Меган Маркл: Ѝ се случи мала незгода, а јавноста како едвај да чекаше (ФОТО)

Слободен печат

Превкусна крцкава пита со тиквички и млад кромид

Igor

Мишел Обама сподели фотографија од нејзината матура! (ФОТО)

Еспресо

Не се грижи за стилската умереност: Eкстравагантната Летиција ги урива модните кралски правила (ФОТО)

Igor

Тинејџерка заработува и до 20.000 евра месечно од спонзори! (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

деветнаесет + девет =

Слични објави

Србинка има 19 години и заработува милиони: Го живее американскиот сон, а сега е во трка за најубава девојка на планетата (ФОТО)

Igor

Се продава „Викторија Сикрет“: Долната облека заврши во канта за отпадоци

Еспресо

Славните дами воодушевија: Најубавите аутфити од доделувањето на MAC наградите (ФОТО)

Еспресо

Селена Гомез откри дека била жртва на насилство!

Еспресо

Најефикасната масажа против брчки: Подмладете се со помош на две лажици (ВИДЕО)

Igor

Модни грешки кои го УНИШТУВААТ и најдобриот стил

Igor