24.8 C
Скопје
13:57 - 6 јуни, 2023

„УТРЕ ЌЕ ГО ИСПРАТИМЕ ВО ВЕЧНОСТА ТАТКО МИ АЛЕКСАНДАР“: Игор Џамбазов се обрати до сите кои сакаат да се збогуваат со омилениот маестро

Македонија пред два дена се прости со својот маестрален диригент и композитор Александар Џамбазов. Веста за смртта на маестро Џамбазов ја соопшти неговиот син Игор на социјалните мрежи, а потоа се огласи и неговата сестра, Тања.

ПОСЛЕДЕН ПОЗДРАВ: Почина маестро Александар Џамбазов

Денес, на својот инстаграм – профил Игор се обрати до сите кои сакаат да се збогуваат со омилениот маестро.


„Драги пријатели. Утре ќе го испратиме во вечноста татко ми Александар, вашиот омилен маестро, чичко Ацо, Џамбаз… Комеморацијата ќе биде во МОБ во 10 часот, а погребот во 12 часот. Семејството Џамбазови ви благодари за подршката и убавите зборови. Ве известуваме дека погребот ќе биде од затворен тип, се заради ковид-протоколите. Сите што ќе сакате да му кажете последно збогум, ќе можете да го направите тоа од сабота, па натаму. Ве молиме за разбирање“ – стои во обраќањето на актерот.

Маестро Џамбазов завршил музичка академија во Белград, а целиот работен век го минал во Македонската радио – телевизија, како диригент на Танцовиот и Ревискиот оркестар.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tanja Dzambazova (@tatjanadzambazova)


Има реализирано безброј снимки и концерти во живо. Настапувал во земјава и во странство. Добитник е на над педесетина награди. Се категоризира во четвртата генерација македонски повоени композитори.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tanja Dzambazova (@tatjanadzambazova)


Џамбазов е автор е на голем број детски песни. Беше иницијатор и долгогодишен диригент на фестивалот за деца „Златно славејче“ во Скопје. Пишувал сценска музика и филмска музика („Мементо“, за драмите „Мајка“, „Двајца на нишалка“ итн.) и повеќе дела од класичната музика, меѓу кои и „Рапсодија за Скопје“ – за пијано и оркестар (1966), „Седум танцови варијации“ – за пијано и оркестар (1977) и др. Компонирал и хорски композиции, како и голем број популарни мелодии.

(ФОТО) ИЛИНА АРСОВА СЕ ПРОСТИ ОД МАЕСТРО ЏАМБАЗОВ: Ние вака ќе си се памтиме, насмеани и ведри…

(ВИДЕО) ТАЊА СЕ ПРОСТИ ОД СВОЈОТ ТАТКО: Ќерката на маестро Џамбазов објави прекрасен документарец во спомен на својот татко

Слични објави

(Видео) Жалосно, Мајкл Џеј Фокс падна на бина, за среќа ударот се ублажи од тросед: Снимка која ќе ве расплаче

Еспресо

(Видео) Тејлор Свифт на концерт голтна бубачка: Видеото собра стотици илјади прегледи

Еспресо

Ќе си ги исполнат соништата: Три хороскопски знаци ги чека вртоглав успех многу наскоро

Еспресо

Датум на магично огледало 6.06: Како да го промените животот за еден ден и да ја испратите желбата до Универзумот

Еспресо

(Видео) Шакира и Хамилтон не се разделуваат, по вечерата „уловени“ на забава во диско: „Маска“ им е друштвото на Нејмар и Мбапе

Еспресо

Дарко Лазиќ се огласи по скандалозното видео: „Знам кој сака да ми ја скине главата, ми се осветуваат!“

Еспресо
Се вчитува....