3.8 C
Скопје
18:32 - 5 декември, 2023

Шакира ќе избегне затвор за даночна измама: Еве каков договор е постигнат со Судот

Колумбиската пејачка Шакира ќе избегне судење за даночна измама. Ова го објави Ројтерс повикувајќи се на Судот во Барселона.

Како дел од договорот со Судот и за да избегне затворска казна, таа ќе мора да плати казна од 7,3 милиони евра.

Пејачката беше обвинета за избегнување плаќање данок во шпанската даночна каса во износ од 14,5 милиони евра во периодот од 2012 до 2014 година.

Летото 2022 година, шпанското обвинителство побара да се осуди Шакира на осум години и два месеци затвор, а исто така да наплати парична казна од 23 милиони евра од пејачката за неплаќање данок. Од друга страна пак, Шакира инсистираше на тоа дека нема неподмирени долгови кон шпанските власти.

Пејачката тврдеше дека не била даночен жител во Шпанија меѓу 2012 и 2014 година. Според неа, таа добила статус на даночен резидент дури во 2015 година. Шакира инсистираше на тоа дека шпанските обвинители започнале кампања за клевета против неа и го прекршиле нејзиното право на приватност.

Шакира за раскинувањето со Пике и обвинувањето за даночна измама: „Се сметав себеси за многу покревка“

 

Слични објави

(Фото) Запознајте ја најбогатата Босанка, „тешка“ е 300 милиони евра, роди на 51 година

Еспресо

(Видео) По концертот на Александра Пријовиќ во Загреб сите паѓаа како покосени

Еспресо

Џулија Робертс се огласи за смртта на Метју Пери: Доживеале голема љубов, а еве што кажа за трагедијата

Еспресо

(Видео) Александра Пријовиќ не издржа пред крајот на концертот: Мора ли секоја вечер да плачам?

Еспресо

Почина поранешниот клавијатурист на „Бијело дугме“ Владо Правдиќ

Еспресо

Почина позната порно-ѕвезда: Спиела со повеќе од 80.000 мажи, дечкото ѝ починал пред две недели

Еспресо
Се вчитува....