10.8 C
Скопје
09:01 - 27 февруари, 2024

Шакира за раскинувањето со Пике и обвинувањето за даночна измама: „Се сметав себеси за многу покревка“

Шакира раскажа што научила од раскинувањето со Пике.

Колумбиската пејачка Шакира, одговарајќи на прашање за раскинувањето со поранешниот фудбалер на каталонска „Барселона“ Жерар Пике, изјави дека порано се сметала себеси за покревка, пренесува шпанска „Хола“.

„Научив една лекција. Се сметав себеси за многу покревка отколку што навистина бев. Сфатив дека луѓето имаат голема издржливост и можат да надминат сè“, изјави Шакира.

Интервјуто за шпанска Хола доаѓа само ден откако колумбијската пејачка се појави на доделувањето на латино Греми наградите, настан кој се одржа во Севиља минатиот четврток, а Шакира (46) на сцената покажа подготвеност да се збогува со своето минато.

„Како што вели еден пријател, нема ништо во минатото, се памети само иднината“, отворено изјави на сцената на наградите.

Пејачката останува во центарот на медиумите поради судењето кое ќе започне утре во Кривичниот суд во Барселона поради наводна даночна измама од 14,5 милиони евра. Уметницата се соочува со барање за осум години и два месеци затвор како и парична казна од 23,8 милиони евра.

Сепак, таа тврди дека за тоа за што се обвинува, не е виновна.

Које е нејзината вистина?

Обвинението е за шест кривични дела кои се однесуваат на неплаќање даноци на приходи и данок на добивка од 2012 до 2014 година. Целта на судската постапка е да се утврди дали Шакира поминала повеќе од 183 дена во Шпанија, што би ја направило даночен резидент на таа земја и, според тоа, би била предмет на плаќање даноци. Во изјава за шпанска Хола, Шакира рече дека кога ја започнала врската со Жерар Пике, била отсутна од Шпанија повеќе од 240 дена бидејќи била на светска турнеја. Таа исто така тврди дека во следните години не престанала да патува низ светот поради работа и дека не престанала да патува ниту кога била бремена, ниту кога нејзиниот син Милан бил бебе.

Колумбијката верува во нејзината невиност, но некои медиуми како El País или El Mundo истакнуваат дека нејзината група адвокати се обидува да постигне договор со кој уметницата ќе признае вина, а на тој начин ќе добие поголем парична казна додека казната затвор би ѝ се намалила на две години, но бидејќи нема криминално досие, нема да оди ниту во затвор, исто како што веќе направи фудбалерот Лео Меси. Сепак, останува да видиме како ќе се одвива судскиот процес.

 

Слични објави

Ана Севиќ проговори за работата: „Себеси постојано се критикувам“

еспресо

Астропрогноза за вторник, 27 февруари: Важни вести за Раковите, пари за Вагите

еспресо

Популарен рапер убиен во Амстердам: Го изрешетале на улица

еспресо

„Пукна тиквата“: Ана Николиќ е повторно сама, го остави дечкото

Еспресо

(Фото) Теодора Џехверовиќ продолжува да шокира: Се одлучи за нова тетоважа, а местото кое го одбрала е многу провокативно

Еспресо

(Фото) Семејна идила: Ќерката на Гоце Тодоровски го прослави роденденот со најблиските

Еспресо
Се вчитува....