5.8 C
Скопје
15:05 - 3 декември, 2023

Дипломатскиот имунитет го спаси Владимир Билчик од апсење на Европрајд

Поединци барале Владимир Билчик, известувачот на Европскиот парламент за Србија кој учествувал на Европрајд и повикал на негово одржување и покрај првичната забрана од српската полиција да биде уапсен поради таквата постапка.

Ова го изјави српскиот министер за внатрешни работи Александар Вулин посочуваќи дека Билчик има дипломатски имунитет, а Србија е земја која ги почитува сопствените и меѓународните закони.

Александар Вулин

 

– Кога имате дипломатски имунитет, можете да бидете уапсени доколку ве фатат во извршување на кривично дело за кое се гони по службена должност за казна над пет години. Да бидеме реални, тоа така функционира и не може поинаку, рече министерот.

Вулин најави дека ќе поднесе кривична пријава против дел од учесниците на манифестацијата „Европрајд“ во Белград, а на одреден број лица ќе им издаде забрана за влез во Србија.

– Знаеме кои се тие, знаеме од каде се, знаеме од кои земји се. Има легален начин да се дојде до нив и ние ќе тргнеме по тој легален пат, изјави Вулин за ТВ Пинк, коментирајќи ги фотографиите направени пред црквата Свети Марко во Белград за време на Европрајдот.

Слични објави

(Видео) Дино Мерлин напишал три песни за новиот албум на Здравко Чолиќ: Отсекогаш се дружев со сараевскиот народ

Еспресо

(Видео) Марија Шерифовиќ: Мразам поделби, баба ми се молеше на Исус, а дедо ми беше муслиман

Еспресо

Британците реагираа на новите напади врз Кејт Мидлтон: „Колку повеќе Меган ја напаѓа Кејт, толку нејзината популарност сè повеќе расте“

Еспресо

„Целиот живот ми помина низ глава, не се плашев“: Калина Ковачевиќ ја опишува клиничката смрт и нејзината борба за живот

Еспресо

(Фото) Аца Пејовиќ е кум на Александра Пријовиќ, но не е само тој: Еве која кошаркарска ѕвезда ги венчаваше Прија и Филип

Еспресо

„Бев ограбен во Македонија, не ми ги оставија ни гаќите“: Дејан Милиќевиќ открива кои Македонки му помогнале, а на што не сака да се сети!

Еспресо
Се вчитува....