Тајната за долговечноста на кралицата Елизабета: Поради ова е витална и во 93-та година!

Англиската кралица и покрај своите години не се откажува од обавувањето на кралските должности…

Доколку сте се прашале во што се крие тајната за нејзината виталност и долговечност ние го имаме одговорот.

Генетика

Мајката на кралицата Елизабета доживеала 101 година. Иако Елизабета од 100 години ја делат 7 години, многумина се убедени дека неа ја чека истата судбина како и нејзината мајка.

Животен стил

Таа ги избегнува сите штетни навики како пушење и алкохол.

EPA / Jeff J Mitchell

Никогаш не престанала да работи

Кралицата има многу обврски и нема намера да престане. Државни посети, хумнитарни акции, разни церемонии, и сето тоа таа го постигнува. Научниците наведуваат дека ваквиот начин на живот го одржува мозокот витален и млад.

Здрава исхрана

Со својот тим од врвни готвачи кои секогаш и се на услуга, на кралицата не и е тешко квалитетно да се храни. Таа најмногу ужива во едноставните јадења.

За појадок јаде пченкарни снегулки со сушено овошје и јаткасти плодови. Ручекот и вечерата главно се лесни, најчесто пилешко или риба со овошје.

Нејзиниот личен готвач во едно интервју открил дека кралицата во приватните прилики јаде многу здраво. Исто така, избегнува тестенини и компир навечер.

EPA / Suzanne Plunkett

Многу движење

И на 93 години кралицата е многу активна и е во добра кондиција. Секојдневно таа применува долги прошетки со цел да остане физички активна.

Редовно пие чај

Нормално, како и сите Британци така и кралицата Елизабета сака чај. Секое утро таа го започнува со една шолја зелен чај. Познато е дека тој е полн со антиоксиданти кои помагаа во обновувањето на организмот.

Слични објави

ДЕЈВИД И ВИКТОРИЈА РАЗГОЛЕНИ НА ЈАХТА: А, потоа тој ги спушти боксерките (ФОТО)

Igor

Хороскопски знаци на кои не можете да им се доверите, ниту пак да им верувате

Igor

Конечно и се исполни желбата: Атиџе од „Медена земја“ ја сними својата прва песна „Покрај река Брегалница“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Сексолозите откриваат кој е најдобриот период од денот за секс

Igor

Познатата блогерка Љупка не сака ладно: Минијатурно бикини и на плажа во Дубаи! (ФОТО)

Васко Спасоски

Скриена плажа: Оние кои ќе ја пронајдат, го откриле „рајот” (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

4 × 5 =

Слични објави

Пинк ќе паузира од музиката (ФОТО)

Igor

ПОЧИНА ПЕТ КЕЛИ: Музичкиот свет се збогува од легендата (ВИДЕО)

Igor

„Изгубената“ песна на ФРЕДИ МЕРКЈУРИ објавена 28 години по неговата смрт

Igor

Проверено: Оригинален рецепт за ТЕЛЕШКА ЧОРБА без запршка

Igor

Спаѓате во овие ТРИ ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ? Ве чека вистинска МАГИЈА, оваа недела ќе ви биде една од НАЈДОБРИТЕ

Igor

Kупила кремa за лице во аптека и веќе два месеци е во болницата!

Igor