Совршен есенски пилинг на лице од костени

Една од најпознатите есенско-зимски намирници, костенот, е одличен за пилинг. Познати се хранливите вредности и лековитите својства на костенот. Плодовите на костенот се извондредно хранливи и содржат голем број на витамини и минерали, меѓу кои се магнезиумот, калциумот, калиумот, фосфорот, железото и витамини од групата Б.

Но, костенот се употребува и како една од популарните состојки во козметичката индустрија. На пример, совршен е за пилинг.

Пилингот од костени можете да го направите сами.

Во зовриена вода сварете 20 костени. Потоа, излупете ги, додадете половина чаша вода и две лажици маслиново масло и варете 15 минути, додека не добиете кремаста смеса. Добиената смеса оставете да се излади, и додадете 2 лажици крупна сол.

Смесата нанесете ја на лице и направете пилинг со нежно триење.

Отстранете го пилингот со млака вода. Резултатот е почиста, помазна и посвежа кожа, од која е остранет уморниот изглед и подочниците.

Слични објави

Луѓето „умираат“ од смеење – Далибор Петко го копираше аутфитот на Јелена Карлеуша (ФОТО)

Еспресо

ЗЛАТНА ПАНАКОТА: Десерт кој ќе го обожавате (РЕЦЕПТ)

Igor

ТАЈНАТА НОЌ КОГА МУ ПЕЕШЕ НА КЕНЕДИ Мерлин Монро носеше долг фустан, а под него… (ФОТО+ВИДЕО)

Igor

Бен Афлек може повторно да заврши на рехабилитација, а тоа е само поради една причина (ФОТО)

Еспресо

Овој фотограф ја има најубавата работа: Ги слика најжешките Македонки (ФОТО)

Igor

Дуа Липа со нов историски рекорд

Igor

Остави Коментар

12 + 19 =

Слични објави

Цеца по втор пат направи контролен тест за коронавирус: Денеска стигнаа резултатите! (ФОТО)

Васко Спасоски

Рене Зелвегер Оскарот ѝ го посвети на жената која Холивуд ја создаде, но и ја уништи

Еспресо

Почина Мања од Дисциплина Кичме

Igor

Сопругата на Ѓорѓе Балашевиќ слави роденден: Нивната љубов ги издржа сите предизвици

Еспресо

Снаата на Лепа Брена призна: Прокоцкав големи пари, а пиев и таблети за смирување

Igor

Сексот после кавга е еднаков на кокаин

Igor