Превкусно рижото со шампињони – Идеалното јадење за летните горештини (РЕЦЕПТ)

Во лето и тоа како на организмот му одговара лесна кујна, а ова е токму еден таков рецепт…

За ова вкусно рижото со шампињони е потребно:

-200 грама шампињони
-100 грама ориз
-1 поголем морков
-2 страка млад кромид
-магдонос
-масло
-сол
-бибер

Подготовка:

На масло испржете го сецканиот кромид, па додадете го сецканиот морков.

Кога ќе се издинста, додадете ги сецканите шампињони и измиениот ориз, па налијте малку вода и варете на тивок оган.

Кога оризот малку ќе набабри, додадете сол и бибер, и листовите магдонос.

Додадете уште малку вода, па ставете го во рерна и печете на 200 степени околу 30 минути.

Пријатен апетит!

Слични објави

Од три врски доби три деца: Актерката Кејт Хадсон се надева дека ќе има уште прилики да раѓа деца! (ФОТО)

Еспресо

КОЈ НАЈМНОГУ МУ ОДГОВАРА НА ЛАВОТ? Четири најубави парови според хороскопот

Igor

Аркан ги забранил овие кадри: Погледнете ги сцените во кои Цеца е разголена и со природни гради! (ФОТО)

Васко Спасоски

Јелена Розга ја разбуди фантазијата на фановите (ФОТО)

Igor

Е, ова е газда: Погледнете што ќе направи Ед Ширан за своите вработени за време на пандемијата! (ФОТО)

Васко Спасоски

Најчести грешки кои ги правите со КОСТИМОТ ЗА КАПЕЊЕ: Послушате ги овие совети

Igor

Остави Коментар

12 − 8 =

Слични објави

Бившиот сопруг на Џенифер Лопез остана без јахтата: Пламенот ја проголтал за неколку минути

Слободен печат

ЈЕЛЕНА И ДУШКО ПО СКАНДАЛОТ СО СОРАЈА: За едно се согласни и двајцата

Igor

Овошна торта без печење! Под итно да ја подготвите за вашите најблиски! (ФОТО)

Igor

Леjди Гага со камион го дистрибуираше новиот албум „Хроматика“

Еспресо

Српска старлета од каталогот се нашла на страница за возрасни (ФОТО 18+)

Igor

Џастин и Хејли се венчаа по вторпат, а пејачот се почести со часовник од 50.000 долари (ФОТО)

Igor