Овие фактори откриваат дали сте за брак или не?

Дали некогаш сте слушнале дека често меѓу народот се говори „не се сите луѓе за брак“?

По се изгледа дека тоа навистина е така.

Имено, истражувањето објавено во магазинот „Social Science Research“ покажа дека веројатноста за брак со поединец зависи од три фактори: физичката привлечност, карактерната привлечност и личната нега.

Вкупниот резултат добиен од истражувањето кое се темели на овие три карактеристики ќе покаже дали набрзо ќе се најдете пред олтар или не. Истражувањето опфати дури девет илјади испитаници, а научниците испитаниците ги оценувале со оценки од еден до пет.

Ниту малку изненадувачки, но колку оценката била поголема, толку поголема била и веројатноста дека личноста ќе се омажи или ожени. Иако се важни сите три наведени карактеристики, истражувањето покажа дека тие сепак можат меѓусебно да се надополуваат.

На пример, не многу добриот физички изглед може да се надополни со високиот степен на интелигенција и духовитост.

Но сепак, и покрај сите истражувања, најважно е сами на себе да си го поставите прашањето дали сакате воопшто да бидете во брак или не.

Слични објави

Ева Мендез: Фигурата ја довела до совршенство, но не и чувството за мода (ФОТО)

Igor

Вдовицата на Шабан Шаулиќ се отселила од вилата на Дедиње: Имала две причини, а еве на кого ја издала… (ФОТО)

Васко Спасоски

Кети Пери е преплашена, но и многу внимателна за време на пандемијата! (ФОТО)

Еспресо

Шарлиз Терон и шишки? Тоа изгледа вака! (ФОТО)

Igor

„Изгубената“ песна на ФРЕДИ МЕРКЈУРИ објавена 28 години по неговата смрт

Igor

Леб со компири (ПОСЕН РЕЦЕПТ)

Igor

Остави Коментар

1 × 4 =

Слични објави

По еден месец откриено кое име Енрике и Курникова и го дале на ќеркичката

Еспресо

Само со ЕДНА ЧАША од ОВОЈ пијалак ќе ги решите проблемите со несоницата

Igor

Рита Ора ги „запали“ социјалните мрежи! Пејачката објави фотки во проѕирен градник! (ФОТО)

Igor

Џенифер Анистон и Бред Пит повторно се сретнаа на забавата по Оскарите!

Еспресо

Шарлиз Терон: Животот ми е хаос, поминав три операции (ФОТО)

Igor

Девојки, кога ќе го видите фустанот на Џесика Алба во истиот момент ќе го посакате!

Igor