НЕ ИМ СЕ ДОПАДНАЛЕ СЕДИШТАТА: Претставниците на Исланд ќе поднесуваат жалби до Израел

Контроверзниот бенд од Исланд, Хатари, кој привлече внимание на Евровизија со настапот, но и со знамињата на Палестина, по враќањето дома ќе поднесува жалба до израелската авиокомпанија „Ел Ал“.

Членовите на Хатари се уверени дека намерно им биле доделени најлошите места во авионот со кој го напуштиле Тел Авив по финалето на Евровизија. Тие сметаат дека тоа била мала одмазда од организаторите поради нивното јавно покажување на транспарентите со палестинското знаме.

Според менаџерот на Хатари, скандалозно било што бендот ги добил седиштата назад во авионот, каде, како што тврди, најмногу се чувствуваат турбуленциите. Тој исто така најавил дека ќе поднесе и жалба до авиокомпанијата, најпрво неофицијална, а доколку не добие извинување, ќе се обрати и формално.

Во меѓувреме, јавноста во Израел уште е револтирана од тоа што Хатари тивко протестираа со палестинското знаме во моментот кога им беа доделени гласовите од телевоутингот. Всушност, тие многупати биле предупредувани поради коментарите поврзани со израелската окупација на Палестина, дури им се заканувало и дисквалификување. Поради тоа Хатари не коментирале ништо пред полуфиналето и финалето, но го искористија моментот кога се чекаше само завршницата за да го дадат крајниот удар.

Истовремено, на интернет се потпишуваат две петиции – една за дисквалификување на Исланд, а друга за дисквалификување на Израел од Евровизија 2020, што ќе се одржи во Холандија.

Исланд со провокација на Евросонг, обезбедувањето веднаш реагираше (ФОТО+ВИДЕО)

Слични објави

ПРИНОВА КАЈ ЃОКОВИЌ: Новак и Јелена ќе добијат трето дете?

Igor

На денешен ден во 1345 година се појавил првиот забележан случај на чума!

Еспресо

Се појави интервју од 1998 година: Џенифер Лопез БЕСРАМНО ги коментира колешките

Igor

Ким Кардашијан неколку месеци пред 40-от роденден официјално стана милијардерка

Еспресо

Секс поза која ќе ви ја „зачини“ постелата за новогодишната ноќ!

Слободен Печат

Ниту најголемите фанови не можат да поверуваат дека на оваа фотка е 50-годишната пејачка (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

2 × 4 =

Слични објави

Кејт Бекинсејл по 19 години молчење изнесе детали од најстрашните 15 минути со холивудскиот предатор Харви Вајнстин! (ФОТО)

Еспресо

Александар Митевски, Дац и Бојана Скендеровски преку песна им се заблагодарија на сите кои се дел од битката против коронавирусот! (ВИДЕО)

Еспресо

За љубителите на префинет вкус – Торта со Бејлис

Igor

Цеца го одврза ќесето: Еве колку се потроши за свадбата на синот

Igor

Модната недела во Лондон од јуни ќе биде на интернет! (ВИДЕО)

Еспресо

Згодната Бјанка ужива на Сицилија (ФОТО)

Igor
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian