Лисната пита со тиквички и сирење: Едноставно феноменална! (РЕЦЕПТ)

Појадок, ручек или вечера, изберете сами, во секој случај оваа пита е идеална.

Состојки: 250 гр лиснато тесто, 250 грама тиквички, 250 грама сирење, 2 чешниња лук, 3 јајца, свежо мелен бибер, индиско оревче.

Подготовка: Лиснатото тесто развијте го на дебелина околу три милиметри и префрлете го во плех обложен со хартија за печење. Тивкичките исецкајте ги на тенки кругчиња или правоаголници, посолете и оставете ги да отстојат околу 20 минути за да го испуштат вишокот вода.

Сирењето измешајте го со сецканиот лук, ренданото индиско оревче и јајцата. Посолете и забиберете, па состојките добро измешајте ги. Смесата рамномерно распоредете ја по тестото, додадете ги тиквичките одозгора па печете ја питата во рерна на 170 степени околу 40 минути.

Слични објави

Сузана Гавазова како Карди Би! Прво идат градите, па после таа… (ВИДЕО)

Igor

Младата актерка која глумеше во филмот на Дизни, почина од тумор на мозокот

Еспресо

Џеј Ло во проблеми – Поради една фотографија ќе мора да плати 150.000 долари

Igor

Ѝ ВЕЛЕА ДА СЕ ВРАТИ ВО МАКЕДОНИЈА: Тијана им ги затвори устите на „хејтерите“ (ВИДЕО)

Igor

РАЗГОЛЕНА НА 66 ГОДИНИ: Даница Максимовиќ во танга (ФОТО)

Igor

Изгледа ова е крајот: Северина се разведува, Игор се отселил од станот? (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

14 − пет =

Слични објави

СЕЗОНА НА СВЕЖИ ЈАГОДИ: Многу лесен рецепт за овошни мафини

Igor

По овој лик од серијата „Сексот и градот” сите лудувавме – Денес има 48 години и изгледа како милион долари! (ФОТО)

Еспресо

Го замени Бредли Купер за него: Ирина ужива во друштвото на овој маж! (ФОТО)

Igor

Николче Тасев го промовираше албумот „Ѕвездо моја“!

Васко Спасоски

Наталија го лекува Нејмар по повредата! Атрактивната Хрватка му го „украде“ паметот на фудбалерот! (ФОТО)

Igor

НЕ МУ ДОАЃА ПАМЕТ: Дарко Лазиќ се враќа на старите навики

Igor