Летна безалкохолна сангрија (РЕЦЕПТ)

Речиси секој популарен коктел има и своја безалкохолна верзија, па така и познатата сангрија.

Во лето, некои луѓе не можат да го поднесат алкохолот, па овој предлог е првично за нив, а потоа и за сите оние кои сакаат да го пробаат.

За 2,5 литри пијалак потребни ви се:

1 л сок од грозје (или друго зрнесто овошје како боровинка или брусница)
2,5 дл сок од портокал
2,5 дл сок од лимон
Еден лимон исечен на парчиња
Еден портокал исечен на парчиња
Две полни чаши смрзнато шумско овошје
Неколку листови нане крупно исецкани
1 л минерална вода

Подготовка:

Измешајте ги сите состојки, освен минералната вода, во голем сад и оставете ги неколку часа во фрижидер. Од мешавината ставете до половина во чашата, а од половината нагоре долејте минерална вода.

Слични објави

Канје Вест ги згрози фановите: Ќе ви се преврти желудникот кога ќе видите што прави (ВИДЕО)

Igor

Оваа жена не старее: Натали ги засени српските манекенки во Нови Сад (ФОТО)

Igor

Раперот Тони Зен за првпат го покажа својот наследник – Јасен! (ФОТО)

Васко Спасоски

Емотивната изведба на Бијонсе за време на комеморацијата на Коби и Џиџи! (ВИДЕО)

Еспресо

ДРАМАТА ПРОДОЛЖУВА: Јелена Карлеуша итно заминала кај психијатар…

Igor

Памела Андерсон се мажи по петти пат! Новиот сопруг е 22 години повозрасен од неа! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

шест + 13 =

Слични објави

Аделина Тахири, се поубава и пожешка (ФОТО)

Igor

Шерон Стоун на насловната на „Harper’s Bazaar“: Доказ дека годините се само бројка (ФОТО)

Igor

Им се случува и на најдобрите: Амал Клуни се сопна пред папараците (ФОТО)

Igor

Вака се ужива: Бекамови на одмор во Мајами (ФОТО)

Igor

„Ти благодариме за оваа поза“: Кајли Џенер позира гола, мажите полудеа! (ФОТО)

Васко Спасоски

Погледнете како и стојат бикините на Шакира кои сама ги дизајнирала (ВИДЕО)

Igor