ИЗБЕГНЕТЕ ТРУЕЊЕ: Кое месо колку време може да стои во фрижидер и замрзнувач?

Складирањето на храната често носи и многу прашања, особено кога е во прашање месото.

Секој вид месо има рок на траење во фрижидер или во замрзнувач.

Ова е мало упатство како треба да постапите:

Живина

Свежото пилешко или мисиркино месо во обичен фрижидер трае еден до два дена, а во замрзнувач и до една година, на температура од -18 степени.

Зготвеното пилешко месо треба да се изеде најдоцна следниот ден, а смрзнато може да потрае и 2-3 месеци.

Црвено месо

Во фрижидер може да потрае и до пет дена, а смрзнато од 4 до 12 месеци. Зготвеното црвено месо во фрижидер смее да стои до три дена, а најмногу шест месеци во замрзнувач.

Мелено месо

Меленото месо (говедско, телешко, свинско и нивни мешавини) во обичен фрижидер трае до два дена, а замрзнато до четири месеци.

Сланина, колбаси и сувомесни производи

Сланината и сувомесните производи најдобро е да ги изедете во рок од една недела. Свежите колбаси траат до два дена, додека димените околу пет. Смрзнати може да траат и до два месеца.

Слични објави

ВИКТОРИЈА ЛОБА заглави кај влада (ФОТО)

Igor

Кумот на Жељко Јоксимовиќ и менаџер на половина српска естрада, Бане Обрадовиќ е заразен со коронавирус! (ФОТО)

Еспресо

Импресиите од прославата на Врањеш не стивнуваат: За Цеца најскапиот апартман! (ФОТО)

Igor

Овој фотограф ја има најубавата работа: Ги слика најжешките Македонки (ФОТО)

Igor

Неговата СТРАШНА СУДБИНА малкумина ја знаат: КИЈАНУ РИВС ја чува болната сестра, му почина девојката, а сите пари им ги дава на НИВ! (ФОТО)

Igor

Совршено и едноставно јадење за посен ручек

Igor

Остави Коментар

17 − четири =

Слични објави

Нема такво нешто во Србија: Вељко Ражнатовиќ започнува свој бизнис – погледнете за што се работи (ФОТО)

Васко Спасоски

Сочен и превкусен колач со тиква

Igor

САКАЛА САМО ЕДЕН ВО ЖИВОТОТ: Една од најтажните љубовни судбини на екс-ју сцената

Igor

Јелена Карлеуша излезена од базен во провокативна поза ги „полуди“ обожавателите! (ФОТО)

Еспресо

Сите зборат дека Северина не се менува, а ваква не би ја препознале! Исплива фотка од почетокот на нејзината кариера (ФОТО)

Igor

Брена го моли Тошиќ да не ја остава Карлеуша? Фудбалерот ја слушал со насолзени очи

Igor
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian