Храната како афродизијак: Ако не сакате да готвите голи, користете природни афродизијаци

Авокадо
Авокадото содржи големи количини витамин Е, кој му помага на телото во производство на хормоните тестостерон, прогестерон и естроген.

Школки
Освен што го зголемуваат нивото на цинк во вашиот организам, истражувањата покажале дека школките содржат аминокиселини кои го активираат излачувањето на половите хормони.

Чоколадо
Темното чоколадо помага во зголемување на допаминот, клучен невротрансмитер во нашиот мозок, кој е заслужен за перцепирање на задоволството.

Чили пиперчиња
Чили пиперчињата го стимулираат излачувањето на ендорфинот поради кој ќе бидете многу добро расположени, а исто така го зголемуваат и пулсот, што може да предизвика чувство на возбудување.

Банани
Бананите можат да го зголемат излачувањето на тестостеронот, а богати се со калиум и со витамин Е, кои ќе го подигнат нивото на енергијата и издржливоста.

Кафе
Кофеинот ги забрзува отчукувањата на срцето и циркулацијата, што може да донесе до зголемена возбуда.

Лубеница
Розевата боја на ова овошје е резултат на високото ниво на ликопен, за кој се претпоставува дека ги опушта крвните садови и ја подобрува циркулацијата.

Шлаг
Кога станува збор за шлагот, не постојат научни причини, но сепак тој се вбројува во оваа листа.

Слични објави

Забележана интересна промена кај Меган Маркл: Ова е новата омилена боја на војвотката која испраќа силна порака! (ВИДЕО)

Еспресо

Почина легендата на џез музиката: Саксафонистот Ману Дибанго ја загуби битката со коронавирусот

Еспресо

Кајли Џенер почнува со производство на асепсол за болниците, таа е подготвена да се откаже од својот бизнис! (ФОТО)

Еспресо

Меган Маркл стана глагол! Дали и вие меганмаркелизирате некого?

Еспресо

НЕПРЕПОЗНАТЛИВА: Од операциите не личи на себе, мајката на Силвестер Сталоне за две години ќе наполни СТОТКА! (ФОТО)

Еспресо

Пејачката Елена Петреска искрена: Нема зошто да снимам песни, кога никој не ме слуша!

Васко Спасоски

Остави Коментар

17 + 16 =

Слични објави

Кети Пери се соблече во новиот спот и покажа како навистина изгледа женското тело за време на бременоста! (ВИДЕО)

Еспресо

Карлеуша за свадбата на Вељко: Борат пука, а казахстанските пејачки „мешаат“ (ФОТО)

Igor

Српската порноактерка Адриана ја снимила најдобрата орална сцена! (ФОТО)

Васко Спасоски

Џенифер Лопез и Алекс Родригез не ја кријат заљубеноста! (ФОТО)

Еспресо

После смртта на саканиот Курт Кобејн пејачката Кортни Лав потполно се промени: Дури и во шестата деценија трпи последици! (ФОТО)

Еспресо

4 нешта што ќе ви се случат ако престанете да јадете бел леб

Igor