23.8 C
Скопје
17:18 - 25 јуни, 2024

(ФОТО) ЈЕЛЕНА И НОВАК ЈА РЕНОВИРАА ВИЛАТА ВО МАРБЕЉА: Рајски дом според принципите на фенг – шуи 

јелена новак ѓоковиќ

Јелена и Новак Ѓоковиќ ја реновираат семејна куќа во Марбеља. Според шпанската веб-страница „Vanitatis Elconfidencial“, српскиот тенисер ангажирал дизајнери и архитекти да го уредат неговиот животен простор по негов вкус.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jelena Djokovic (@jelenadjokovicndf)


Портал открива детали поврзани со реновирањето на вилата „Casa Perla“ („Каса Перла“) во која живее Новак со семејството, сопругата Јелена, синот Стефан и ќерката Тара.

Фото: Profimedia

Вилата која има девет соби, тениско игралиште, теретана и домашно кино е наголемо реновирана, а работите треба да завршат во текот на летото.

Шпанските медиуми пишуваат, а англиските пренесуваат дека вилата ќе биде дизајнирана според принципите на фенг – шуи.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jelena Djokovic (@jelenadjokovicndf)


Инаку, околу ѕидот од куќата веќе извесно време се поставени скелиња, а во главниот апартман во кој спијат Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена треба да се постават прозорци од таванот до подот.

Бањите, кујните и џакузите исто така ќе бидат заменети и декорирани во согласност со практиките на фенг – шуи засновани на концептите на петте елементи, дрво, оган, земја, метал и вода.

Фото: Profimedia

Кога реновирањето ќе заврши, „Casa Perla“ ќе добие превинет фенг – шуи стил “, рече извор од Ванитатис запознаен со деталите.

Што е фенг – шуи?

Правилата за уредување на домот на фенг шуи станаа исклучително популарни ширум светот. Современиот начин на живот подразбира брзина и флексибилност и со себе носи многу стресни ситуации со кои луѓето се потешко се справуваат.

Фенг – шуи не советува како да го уредиме нашиот животен простор за да се чувствуваме подобро, да бидеме поздрави, посреќни, сакани и заљубени, плодни и богати.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jelena Djokovic (@jelenadjokovicndf)


Тоа е сложен систем на теории што се користат за промовирање на добра енергија. Она што е сигурно е дека добриот проток на енергија води до среќен и хармоничен дом.

Слични објави

„Мојот развод е мојата најголема победа“: Јована Јеремиќ искрено за бракот со српскиот политичар

Еспресо

Јелена Карлеуша искрено за односот со Душко: „Кармички, немам мир во животот…“

еспресо

(Видео) Длабоко деколте и шлиц до колкот: Ќерката на Харис Џиновиќ во никогаш попровокативно издание

Еспресо

(Фото) Ситно брои до породувањето: Бремената водителка на „Ѕвездите на Гранд“ живее во невиден луксуз

Еспресо

(Видео) Девојките не му даваат мир на убавиот син на Драгана Мирковиќ: Се појави снимка од клубот, еве како реагира Марко…

Еспресо

(Видео) Здравко Чолиќ ги остави сите подзинати: „Каква енергија за човек кој има 73 години“

еспресо
Се вчитува....