22.8 C
Скопје
20:23 - 14 јуни, 2024

„Во добро и во зло“: Пресвртни точки во бракот кои можат да го зајакнат или уништат

Неплодноста, изневерувањето и сериозната болест може да ја отуѓи двојката и токму во такви тешки ситуации може да се види вистинско заедништво, односно колку паровите се подготвени да жртвуваат и да одлучат да останат посветени на љубовта едни кон други.

Бракот бара многу напор, а секојдневните ситуации навистина ја ставаат љубовта на тест. Вистинска заедница се гледа само во тешки периоди како што се болест, неплодност или прељуба. Само тука може да се види колку паровите се подготвени да жртвуваат и дали ги одржуваат своите завети „во добро и во зло“.

Неплодност

Неплодноста може да биде голем товар за парот и да донесе вистински раздор во бракот. Партнерите можат меѓусебно да се обвинуваат дека едниот од нив не се труди доволно, не сака да ги посетува лекарите и да го надмине нивниот „срам“. Најважно е да разговарате за опциите, да одлучите по кој пат да одите и да бидете сигурни дека сте 100% во тоа. Ако само еден од вас се обидува, вашиот партнер може да биде многу разочаран. Исто така, постои можност оној што не може да има деца да се чувствува виновен за тоа и да се повлече уште повеќе во себе. Во тие моменти, важно е да бидете поддржувачи едни на други и да ја оставите себичноста настрана.

Изневерување

Неверството остава длабоки емотивни траги и може да го уништи бракот во еден момент. Зачувувањето врска не е воопшто лесно и прво треба да се постави прашањето дали прељубникот заслужува прошка, а потоа уште една шанса. Ако сте решиле да простите, треба да знаете дека вашата стара врска е мртва. Значи, треба да започнете од почеток. Таа врска можеби нема иста доверба како и првата, но тоа ќе биде знак дека ништо не може да ве раздели.

Исто така, ако партнерот веќе одлучил да ја прости измамата, тогаш тој дури и не треба да ја спомнува повеќе, особено не во јавноста. Саркастичните забелешки и коментари за минатото ќе го уништат бракот, бидејќи тие се доказ дека не сте подготвени за нов почеток.

Раѓање на деца

Првите месеци по раѓањето на детето се и чудесни и тешки. Недостатокот на сон и сомнеж во сè што правите предизвикуваат нервоза, затоа кавгите се почести. Обидете се да ја споделите грижата за детето подеднакво со вашиот партнер, за да не го носите сами целиот товар. Ова ќе го намали стресот и ќе ве поврзе уште подлабоко.

Тешка болест

Болеста во голема мера ја менува динамиката на врската, таквата ситуација ќе ги направи сите претходни расправии ирелевантни. Најважно е да се поддржувате едни со други и да се посветите уште повеќе на врската во такви моменти. Нека стане засолниште што ќе ви помогне да добиете сила и да продолжите понатаму.

Отказ

Финансиската криза е вистински товар на бракот, а недостатокот на основни средства за егзистенција може да ги натера луѓето да се обвинуваат едни за други за отпуштањето, лошите инвестиции или несовесното трошење. Таквата ситуација го менува сегашниот начин на живот, предизвикува стрес и влијае на целото семејство. Треба да ѝ се пристапи со ладни глави и заедно да одлучите кој е вашиот следен чекор.

Слични објави

Денес е Спасовден, најсреќниот ден: Што (не)треба да правите на Вознесението Господово

еспресо

Село Вишни, духовното гнездо на канонизираната светица Спаса Вишенска: Порта низ која минува душата

еспресо

Дали знаете дека е можна операција на рака без употреба на скалпел?

еспресо

Викендов во Вишни и во Охрид: Канонизација на светите Спаса и Спасе Вишенски

еспресо

Ветеринар зборува за три производи кои никогаш не треба да ги давате на вашето куче: Тие се извор на бактерии кои се пренесуваат и на луѓето

еспресо

Работи што не сте ги знаеле за вагиналното подмладување

еспресо
Се вчитува....