Колку долго треба да трае сексот за жената да биде тотално задоволена?

Истражувањата докажаа дека просечното траење на сексот е помеѓу 5.5 и 7.5 минути. Но, дали тоа е доволно за жената максимално да ужива во сексот?

Неколку студии потврдиле дека кај повеќето парови сексот трае помеѓу 5.5 и 7.5 минути, без предигра, која е важна за целосно сексуално уживање.

Со оглед на денешниот брз ритам на животот, не е чудно што уживањето во интимните моменти со партнерот се сведува на неколку минути, но следниот податок би требало да ги мотивира паровите за разменувањето на нежности и сексуални односи со саканата личност да не го сведат само на механичка рутина и брза акција.

Имено, за да бидат целосно задоволени и максимално да уживаат во сексот, жените сакаат самиот сексуален чин да трае подолго.

Истражувањето во магазинот „Journal of Sex Research“, открило дека жените сакаат предигра која ќе трае 11 до 13 минути, а потоа 14 до 16 минути сексуален однос од моментот на пенетрација.

„Секогаш ги поттикнувам паровите да уживаат во што подолга предигра пред самиот секс. Колку е подолга предиграта, толку ќе биде поголема возбудата и полесно ќе постигнете оргазам“, советува сексуалниот и брачен терапевт, Иан Кернер.

Слични објави

По една година врска двете убавици својата љубов ја крунисаа со брак (ФОТО)

Igor

„Затни ја устата веќе“ – Марија Шерифовиќ со раце и ја затна устата на Карлеуша, а потоа и го фрли столчето (ВИДЕО)

Igor

Вашиот хороскоп за 19 декември: Избегнувајте ривалски односи и не бидете суетни

Еспресо

ПОБЕДНИКОТ на Евровизија веќе СЕ ЗНАЕ? Еве што велат обложувалниците

Igor

На денешен ден во 1345 година се појавил првиот забележан случај на чума!

Еспресо

Кајли Џенер ја продаде својата мегауспешна компанија – Од цифрата боли глава (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

10 + 10 =

Слични објави

СЛОБОДЕН ПЕЧАТ – ИНТЕРВЈУ СО РАСТА: Раперот одговори во какви односи е со Ана Николиќ и откри дали таа ќе дојде на концертот во Скопје! (ВИДЕО)

Igor

Били Ајлиш откри зошто повеќе не ги чита коментарите на социјалните мрежи

Еспресо

Вкусови што се памтат: Посна македонска кујна – Вргањ со зеленчук (РЕЦЕПТ)

Еспресо

Оскари 2021: Дали и зошто треба да се одржи 93-то доделување на најпрестижните филмски награди

Еспресо

На Спејко му раскина девојката во „Задруга“: „Тој е само слика без тон, со него имам само монолог“! (ВИДЕО)

Igor

Хари повторно на удар на медиумите: Меган му зборува, тој ја игнорира (ВИДЕО)

Igor