Кои жени најмногу уживаат во сексот?

Сите сме ги чуле приказните за тоа дека сексот во бракот или во подолгите врски станува рутина. Според тие приказни, во најдобар случај сексот се практикува еднаш неделно.

Но, факт е дека секој брак и секоја врска се различни и дека вашиот сексуален живот ќе биде онаков каков што вие самите ќе го направите. Сепак постои едно најново истражување кое тврди дека еден тип жени уживаат во магијата на сексот малку повеќе од останатите.

Истражувањето било спроведено на Универзитетот во Флорида и вклучувало 278 брачни парови, а резултатите покажале дека жените кои се среќни, опуштени и подготвени на компромис, имаат повеќе секс од другите. Интересно е тоа што особините на мажот не влијаат на тоа колку често се практикува сексот во бракот.

Учесниците во истражувањето имале задача да водат дневник за сексуални активности во текот на две недели, додека истовремено на нив биле извршени одредени тестови на личноста. Исто така, тие морале да ги оценуваат сексуалните односи со оценка од 1 до 7.

Во просек, паровите воделе љубов три до четири пати во период од 14 дена, но жените кои по природа биле посмирени, односно помалку невротични, повеќе уживале во овие активности. Висината на неврозата имала голема улога во доживувањето задоволство, односно сопружниците кои покажале поголем степен на невротичност помалку уживале во сексот.

Оттука може да се извлече заклучок дека кога жените ќе запловат во брачните води или ќе влезат во сериозна врска, мораат да се опуштат и да не дозволуваат стресот и сомнежот да преовладаат со нив, туку едноставно безрезервно да се препуштат на задоволството и целосно да уживаат во сексот.

Слични објави

Мангупката Кејт: Се прикрала на забава и се опуштила со пијалок…

Igor

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Еспресо

ПОИНАКУ ГО ГЛЕДААТ СВЕТОТ: Овие хороскопски знаци имаат најсилно шесто сетило

Igor

Беше НАЈУБАВОТО ДЕВОЈЧЕ во светот – Сега е уште ПОУБАВА, а има и дечко (ФОТО)

Igor

ГОЛА ВО КАДА го прослави јубилејот од десет години од објавувањето на НАЈПОЗНАТИОТ СИНГЛ (ФОТО)

Igor

Синоќа се одржа првата вечер од Макфест, ова се финалистите (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

2 × 3 =

Слични објави

10 најдобри песни според „Guardian“ (ВИДЕО)

Еспресо

Србите лути, Италија благодарна: Кое е СТРУЧНОТО ЕВРОВИЗИСКО ЖИРИ на Македонија?

Igor

Непрепознатлива: Папараците ја уловија без шминка (ФОТО)

Igor

Ја немаше долго време, но сега се врати! Накова позира во лифт во бела блузичка, а градник нема! (ФОТО)

Igor

Вака низ годините се менуваше стилот на Јелена Карлеуша (ФОТО)

Igor

Ја нервираат гласините дека се дрогирала: “Никогаш во животот не сум земала хероин”

Igor
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian