Пекарски ѓувеч

За ова јадење ќе ви бидат потребни следниве состојки:

6 компири
250 гр мелено месо
1,5 шолја ориз
морков, зачини, бибер,
конзерва сецкани домати

Подготовка:
Издинстајте ги морковите, додајте ги месото, биберот и зачините. Кога месото ќе омекне додајте ги сецканите домати.
Излупете ги компирите и исечете ги. Во огноотпорен сад ставете еден ред компири, врз нив оризот и посолете. Одозгора ставете го издинстаното месо, а потоа повторно компири.
Прелејте со вода така што водата ќе ги прекрие компирите.
Покријте го садот со фолија и ставете го во рерна да се пече половина час на 200 степени.

Слични објави

Топ­чи­ња со си­рење

Igor

Шарена посна салата

Igor

Девојче среде натпревар дозна дека мајка и за која пееше починала (ВИДЕО)

Еспресо

Наизглед неспоиво: Сите трендсетерки полудеа по овој интересен аутфит! (ФОТО)

Igor

ИСХРАНА ВО БОЈА: Црвени намирници за балансирана диета

Igor

Готвачот Џејми Оливер прави емисија додека е во карантин! (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

четиринаесет − единаесет =

Слични објави

Лесни и превкусни: Триаголници со компири и сирење

Igor

Направете го сами најдоброто и најевтиното средство за чистење стакло (ВИДЕО)

Igor

Сакате да се ослободите од вишокот на рацете – Правете ги овие вежби секој ден (ВИДЕО)

Igor

Жаклина е најзгодна баба на светот! Се капе во луксуз, а ужасна трагедија го обележала нејзиниот живот!

Еспресо

Никогаш не оставајте шише со вода во автомобилот! Ова видео ќе ви покаже што може да се случи!

Еспресо

Панетоне или Пандоро, што да подарите и како се послужуваат

Еспресо