Направете нешто вкусно за целото семејство – Портокал колачиња

Состојки:

200 грама брашно

250 грама шеќер

2 јајца

2 супени лажици мед

малку цимет

20 грама рендана кора од портокал

1 прашок за печиво

150 грама шеќер во прав

3 лажици сок од портокал

Подготовка:

Сите потребни состојки за подготовка на овие колачиња ставете ги во подлабок сад и убаво изматете ги со помош на миксер. Кога смесата ќе стане компактна, исклучете го миксерот и прекријте ја добиената смеса со чиста кујнска крпа. Потоа оставете ја смесата да отстои околу еден час во фрижидер. Релативно мекото тесто, истурете го врз претходно посипана работна површина со остро брашно, а потоа со помош на сукало развлечете кора со дебелина од 5 милиметри. Добиеното тесто исечете го на крукчиња со помош на чаша.

Добиените колачиња наредете ги во соодветна тава за печење и ставете ги да се печат во претходно загреана рерна на 200 степени околу 15 минути.

Кога ќе помине потребното време, а колачињата ќе добијат убава златна боја, извадете ги од рерна. Откако колачињата ќе се изладат, прелијте ги со глазура што претходно сте ја подготвиле од сок од портокал и шеќер во прав.

Слични објави

Меган и Хари не се откажуваат од луксузот! Не излегуваат од дома, а оваа жена им носи се на послужавник! (ФОТО)

Еспресо

Сите зборуваат за малиот детаљ на наметката која ја носеше Натали Портман (ФОТО)

Еспресо

Растение кое малкумина го користат: Целер – моќен борец против голем број сериозни заболувања

Еспресо

Нора Шакири стана мајка: Добре дојде сине мој Ијан

Еспресо

Неодоливата Лорен Симпсон и корисни совети како да постигнете совршено тело! (ФОТО)

Еспресо

Изгледа 30 години помладо: Вдовицата на Дејвид Боуви им зададе удар на помладите колешки (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

единаесет + четиринаесет =

Слични објави

Десет брилијантни писатели на кои им била ускратена Нобеловата награда!

Еспресо

Се ближи Велигден: Да се потсетиме на некои интересни факти за најголемиот христијански празник

Еспресо

Повторно си фати пејачка: Раперот Раста има нова девојка, а фановите велат дека е позгодна од Ана Николиќ! ( ФОТО)

Васко Спасоски

Вкусни и крцкави: Моцарела стапчиња

Igor

ЏОН СНОУ од „Игра на престоли“ МРТОВ ПИЈАН! (ВИДЕО)

Igor

Принцот Хари се обрати првпат по Мегзит: Видеото за половина час го погледнале половина милион луѓе

Еспресо